Lot 83
Jaroslav Herbst (1887 - 1971) ZÁTIŠÍ SE SLUNEČNICEMI

1923
olej, plátno
102 x 72 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J. Herbst 1923

Vyvolávací cena
3 000 CZK
   |   125 EUR

Dosažená cena
19 000 CZK
   |   792 EUR

Dílo Jaroslava Hebsta, poprvé veřejně prezentované výstavou v roce 1934, vzbudilo nečekaný ohlas a příznivou odezvu kritiky. Další Herbstovu výstavu uspořádal Feigl v roce 1937, pak malíř opět upadl v zapomnění. Teprve v roce 1995 jej připomenula výstava v Galerii Ztichlá klika v Praze a článek se sérií reprodukcí v časopise Revolver revue z téhož roku. Ve tvorbě zátiší vynikají výrazné barevné kontrasty, folklorní tématika a díla postupně krystalizují k expresionismu.