Lot 67
Rudolf Bém (1874 - 1955) PORTRÉT VNUČKY CÍSAŘE FRANZE JOSEFA

50 x 39,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 400 EUR
Dosažená cena
85 000 CZK
   |   3 400 EUR
Dívčí tvář z profilu vynikajícím způsobem reprezentuje portrétní umění ve své době vyhledávaného, dnes trochu pozapomenutého malíře Rudolfa Béma. Způsob malby a použitá barevnost plně náleží do epochy přelomu století. Rovněž tvář portrétované se vyznačuje živostí a něžnou modelací, umocňující ještě dětský půvab dívky. Mladou Gabrielu Windisch-Graetz zachytil malíř na Štýrském zámku Gonobitz. Rudolf Bém již jako student získal na AVU u prof. Hynaise řadu ocenění. Byl členem spolku Mánes a Jednoty výtvarných umělců a jeho obrazy zakoupilo pět ministerstev. Přízeň nacházel u řady významných a kulturních osobností, které také často portrétoval. Po vzniku samostatného československého státu se rozhodl pro zásadní změnu svého uměleckého života. Z vlasteneckých pohnutek přijal v roce 1919 jméno Vratislav Hlava. Signováno a datováno vpravo dole, nápis v horním pravém rohu “Rudolf Bém/1902“, v pravém horním rohu přípis “Princezna Gabriela Windisch–Graetzová, 1902, zámek Gonobitz, Štýrsko“ (Princess Gabriela Windisch-Graetz, 1902, Gonobitz Castle, Styria). Signed and dated lower right “Rudolf Bém/1902“, inscription in the upper right corner “Princezna Gabriela Windisch–Graetzová, 1902, zámek Gonobitz, Štýrsko“ (Princess Gabriela Windisch-Graetz, 1902, Gonobitz Castle, Styria).