Lot 182
Olbram Zoubek (1926 - 2017) TŘI GRÁCIE

1984
Slitina olova a cínu, částečně zlaceno
Rozměry v pořadí (výška): 73 cm, 71 cm, 71 cm
Signováno na plintě "O. Zoubek"

Vyvolávací cena
450 000 CZK
   |   18 000 EUR
Dosažená cena
600 000 CZK
   |   24 000 EUR

Sousoší Tří Grácií naplno projevuje ženskost, hravost a půvab tančícího ženského těla. Větší verze těchto soch se nachází nyní v Krnově před koncertní síní.

Aby bylo možné tam sousoší během komunistického režimu vystavit, bylo třeba mu udělit ideologicky neutrální název – „Radost“. Bohyně půvabu tak mohly radostně tančit před zraky diváků, ačkoliv byl jejich autor sledován ostřížím zrakem cenzury. Sousoší nese typické znaky Zoubkovy tvorby, elegantní ženské linie protažené do vertikál, ladnost pohybu a řemeslný fortel.