Lot 05
SVATBA PÉLEA A THETIDY
Kolem 1610
olej, dřevo
66,5 x 86,5 cm (v x š)
| 27 083 EUR
| 33 333 EUR
Když se mořská nymfa Thetis provdala za thesalského hrdinu Pélea, byli pozváni všichni bohové kromě jednoho - bohyně sváru Eris. Ta, rozzlobená z této urážky, se přesto objevila a způsobila následně zmatek tím, že hodila do davu jablko s nápisem "pro nejkrásnější". Héra, Athéna a Afrodita se o cenu přetahovaly, čímž odstartovaly události, které vedly k trojské válce. Téma zpracované v souladu s dobovými tendencemi pražského manýrismu zachycuje množství oslavujících božstev a putti, která se baví při této příležitosti a nedbají na hrozící mraky. Zhuštěný, složitý výjev vybízí diváka, aby se pozorně zadíval a objevil skutečné "kdo je kdo" antické mytologie.
Dle stylu malby, kompozice a barevnosti lze dílo zařadit do okruhu významných malířů na dvoře Rudolfa II. označovaného jako pražská škola z období přelomu 16. a 17. století, nejvíce s podobností tvorby Bartholomea Sprangera. Mezi Sprangerovy nejslavnější alegorie patří rozměrné plátno Triumf moudrosti oslavující vládu Rudolfa II. Druhý, téhož zaměření, vznikl krátce před umělcovou smrtí v roce 1610 s námětem Alegorie na turecké války. V 90. letech se Sprangerův malířský styl částečně proměnil pod vlivem ostatních umělců působících na Rudolfově dvoře. Štíhlé a hladce modelované figury typické pro jeho dřívější produkci nahradil postavami s téměř karikovanými rysy ve tvářích. Inkarnát modeloval pomocí světla a stínu. Dynamická světelnost scén začala hrát na jeho obrazech hlavní úlohu.
Obraz ve studeném koloritu figurální malby rovněž nabízí i podobnost s vlámským manýristou Joachimem Wtewaelem, který maloval společenské scény v podobné kompozici. Analogickou ikonografii v námětu svatby Pélea a Thetidy nabízí například dílo Joachima Wtewaela v majetku Sterling and Francine Clark Art Institute. Stejně tak podobnost v tvorbě Wtewaela s nabízeným dílem lze nalézt i v obraze Zlatý věk z roku 1605, který byl součástí pražské sbírky Rudolfa II.
Provenience: pařížská sbírka, pražská sbírka
Lot 23 BAROKNÍ KONZOLOVÝ STŮL
Vyvolávací cena30 000 CZK | 1 250 EUR
Dosažená cena
31 000 CZK | 1 292 EUR
Lot 24 BAROKNÍ ZRCADLO Z OBDOBÍ LA RÉGENCE
Vyvolávací cena24 000 CZK | 1 000 EUR
Dosažená cena
32 000 CZK | 1 333 EUR
Lot 33 MOTIV Z ALP
Vyvolávací cena120 000 CZK | 5 000 EUR
Lot 43 VÁNEK
Vyvolávací cena1 500 000 CZK | 62 500 EUR
Dosažená cena
2 000 000 CZK | 83 333 EUR
Lot 67 PUTTI S HROZNY
Vyvolávací cena18 000 CZK | 750 EUR
Dosažená cena
18 000 CZK | 750 EUR
Lot 68 VÁZA ART DECO
Vyvolávací cena14 000 CZK | 583 EUR
Lot 69 MARABU
Vyvolávací cena6 500 CZK | 271 EUR
Dosažená cena
8 500 CZK | 354 EUR
Lot 73 SVATÝ VÁCLAV
Vyvolávací cena8 000 CZK | 333 EUR
Lot 74 PEKAŘ
Dosažená cena
8 500 CZK | 354 EUR
Lot 105 HULÁNI
Vyvolávací cena32 000 CZK | 1 333 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK | 2 500 EUR
Lot 110 MADONA
Vyvolávací cena25 000 CZK | 1 042 EUR
Dosažená cena
25 000 CZK | 1 042 EUR
Lot 111 EMAUZY PO BOMBARDOVÁNÍ
Vyvolávací cena26 000 CZK | 1 083 EUR
Dosažená cena
26 000 CZK | 1 083 EUR