35 000 CZK
| 1 346 EUR
Lot 49
SOUCIT
1891
Olej, plátno na lepence
48,5 x 33,5 cm (v x š)
Vpravo nahoře "Josef Ženíšek"
Vyvolávací cena
poaukční prodej
Josef Ženíšek byl žákem akademie výtvarného umění v Praze u profesora Lhoty a studoval také na škole v Mnichově. Po ukončení studií podnikl zájezdy do Paříže a Říma. Stal se známým díky svým dívčím podobiznám. V díle Soucit opouští nakrátko svůj obvyklý portrétní formát. Dívenka s pronikavýma černýma očima sedí na ohradě a tiskne k sobě králíčka. Dílo bylo vystaveno na Zemské jubilejní výstavě v praze a publikováno v časopise Zlatá Praha roku 1891.