Lot 191
Ivan Ouhel (1945 - 2021) KOMPOZICE

2. polovina 20. století
Olej, překližka
25 x 20 cm (v x š)
Vlevo dole "I. Ouhel"

Vyvolávací cena
3 000 CZK
   |   120 EUR

Dosažená cena
27 000 CZK
   |   1 080 EUR

Tvorba Ivana Ouhela je neodmyslitelnou součástí českého umění posledních desetiletí. Autorovy snivé krajiny na pomezí symbolismu a expresionismu náleží do linie české lyrické abstrakce. Ouhel směřuje pod povrch krajiny, jeho pohled se upírá do spodních vrstev země. Ivan Ouhel studoval na AVU (1968–1974) v ateliéru prof. Karla Součka a na výtvarnou scénu nastoupil v 70. letech, jeho tvorba však dalece přesáhla generační rozměr. Od roku 1975 vystavuje doma i v zahraničí. V letech 1984 a 1988 vystavoval na Bienále v Benátkách. Od roku 1988 je členem volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece, od roku 1992 členem Umělecké besedy. V roce 2009 mu vyšla čtyřdílná monografie, která byla nominována na grafický počin roku. Zastoupen je v mnoha sbírkách uměleckých institucí i soukromých. Autenticita díla potvrzena autorem.