Lot 142
Václav Březina (1862 - 1906) PÁROVÉ KRAJINY

Přelom 19. a 20. století
Olej, plátno, sololit
30 x 20,5 cm (v x š)
Signováno: Vpravo dole "V. Březina"

Vyvolávací cena
5 000 CZK
   |   200 EUR

Přejít k aukci

Václav Březina je jedním z nejvýznamnějších žáků Julia Mařáka, se kterým se seznámil již při studiu ve Vídni u profesora Kautského. V roce 1887, kdy Mařák začal vyučovat krajinomalbu na pražské Akademii, se k němu zapsal i Březina a studoval zde až do roku 1892. Silné ovlivnění profesorovým vzorem je patrné jak ve výběru témat, tak v rukopise. Častá jsou romantická lesní zátiší, pohledy na říčky, vřesoviště a louky, které se proměňují v závislosti na ročním období a dopadajícím světle.