Lot 08
Neznámý Italský Mistr ALEGORIE POMÍJIVOSTI

72 x 97 cm (v x š)

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   4 444 EUR
Dosažená cena
150 000 CZK
   |   5 556 EUR
Malba je ukázkou barokního vnímání života a smrti, pomíjivosti a věčnosti. Zároveň je ale velmi dobře zvládnutým kabinetním zátiším. Autor se snaží upozadit připomínku smrti a do popředí staví loutnu, která je dominantní jak svou velikostí, tak barvou. Kolem ale mistrně, jakoby nahodile rozmístil dekorativní atributy poukazující na pomíjivost krás tohoto světa, hudby, lásek, šperků, ale i vědění. Do pozadí s odrazem v zrcadle naaranžoval lebku, hodiny i dohořívající knot svíce, symboly poukazující na dočasnost života. Olej na plátně, neznačeno.