Lot 52
Konstantin Makovski (1839 - 1915) PODOBIZNA MLADÉ ŘÍMANKY

1885
Olej na dřevě
55,5 x 43,5 cm (v x š)
Signováno vpravo nahoře latinkou

Vyvolávací cena
400 000 CZK
   |   16 000 EUR
Dosažená cena
850 000 CZK
   |   34 000 EUR
Portrét dívky je charakteristickým příkladem ruské realistické malby od jejího nejpřednějšího představitele Konstantina Makovského. Zakladatel Moskevské školy malby, sochařství a architektury, pocházel z umělecky založené rodiny. V rodinném bytě na nábřeží řeky Moskvy naproti Kremlu se scházely významné osobnosti uměleckého světa (skladatel M. I. Glinka, spisovatel N. V. Gogol). Studoval na Škole malířství, sochařství a architektury v Moskvě a poté na Akademii v Petrohradě. V 60. a 70. letech 19. století byl členem progresivních uměleckých uskupení, Artělu a skupiny Peredvižniků. Později poněkud divergoval od jejich ideologie a svůj zájem upřel k historické malbě, žánrům a portrétům z vyšší společnosti. Významný krok v kariéře představoval zájem o Makovského portréty a historické malby. Na Světové výstavbě v Paříži roku 1889 obdržel Velkou zlatou medaili a od té doby patřil k nejžádanějším a nejlépe placeným ruským umělcům. Obraz pochází ze sbírky generála Fuska.