Lot 169
KVĚTA VÁLOVÁ ČTYŘI PROTI VŠEM

1968
Olej, plátno
134,5 x 162 cm (v x š)
Signováno vlevo i vpravo dole "K. Válová"

Vyvolávací cena
380 000 CZK
   |   15 200 EUR
Dosažená cena
2 000 000 CZK
   |   80 000 EUR

Monumentální dílo Květy Válové je autentickou tíživou reflexí doby svého vzniku – roku 1968. V každém autorčině období tvorby se ústředním tématem stává člověk v kontextu sociálního prostředí v reakci na životní situaci. Lidské postavy vyplňují celou kompozici obrazu, těsně tělo na tělo v skoro monochromatické barevné škále a vytvářejí téměř obrovské kolektivní sousoší. Stupňováním odstínů dosahuje autorka plošné plasticity shromážděného davu a nutí diváka těkat očima mezi postavami ve snaze zahlédnout pohyb. Stovky lidí se soustřeďují kolem mírně decentralizovaného tmavého ústředí. Postavy v pietní úctě obklopují čtveřici bezvládných, téměř průsvitných těl v temném epicentru obrazu. Čtyři obětovaní, vystavení přede všemi, odkazují pravděpodobně na událost z října 1968, kdy se čtyři poslanci odvážili hlasovat proti smlouvě se Sovětským svazem, která měla okupaci Československa legalizovat. Za to je samozřejmě čekaly represe a sledování. Jedná se o bezesporu výjimečný kus galerijních kvalit. Květa Válová a její sestra Jitka se v tvorbě staly jednou duší s dvěma těly. Obě studovaly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v roce 1954 se staly členkami skupiny Trasa, se kterou společně vystavovaly. Vzájemné prolínání jejich tvorby tvoří koherentní celek přinášející přesvědčivou výpověď o době i niterných tématech s apelem na lidské sociální cítění.