Lot 171
Jitka Válová (1922 - 2011) SURREALISTICKÁ KRAJINA

1973
Olej, dřevo
62,5 x 42,5 cm (v x š)
Sign. vpravo dole "Válová 73"

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 200 EUR

Obraz surrealistické krajiny odráží jemný rukopis Jitky Válové a smysl pro vertikální kompozici. V decentní barevné škále se prolínají světy jak nahoře tak dole a prorůstají světlým středobodem obklopeným hlubokými tmavými tóny. Meditativní námět je odrazem autorčiny tvorby, kde jsou témata emocí, existenciality a prožívání společným jmenovatelem. Jitka a její sestra Květa, dvojčata a nerozlučná dvojice v tvorbě i životě studovaly malbu v ateliéru Emila Filly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Nikdy se neřídily moderními trendy a jejich práce se volně přiřazují k vlně nové figurace. Obě se staly členkami skupiny Trasa, která vzešla ze studentů ateliéru monumentální malby. Dárek od autorky panu Oldřichu Pernicovi (umělecký fotograf).