předchozí<br />dílo předchozí
dílo
další
dílo
další<br />dílo
DÍVKA S KVĚTY

Joža Úprka DÍVKA S KVĚTY

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 600 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK
   |   5 200 EUR
Lot 87 87
Rozměry
32 x 59 cm (v x š)
Popis
Olej, plátno | Cca 1910 | Sign. vpravo dole "JU"

Portrét dívky ve slováckém kroji je autorovým vyjádřením úcty a lásky k lidovým tradicím a kulturnímu dědictví. Vitalita barev a projevu spojená s něžnou dívčí tváří obklopenou květy, představují půvab a životní sílu, kterou autor ve folklóru spatřoval a hojně vyobrazoval, aniž by byl jen prvoplánovým folkloristou. Osobitý vizuální projev prosazoval zejména dynamikou barev s rysy impresionsimu. Malíř a grafik Joža Uprka studoval na pražské Akademii u profesora F. Čermáka. Po tříletém studiu na akademii v Mnichově se vrátil do malebného rodného kraje Moravského Slovácka, se kterým je neodmyslitelně spjato celé jeho dílo.