Lot 87
Joža Úprka DÍVKA S KVĚTY

Cca 1910
Olej, plátno
32 x 59 cm (v x š)
Sign. vpravo dole "JU"

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 600 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK
   |   5 200 EUR

Portrét dívky ve slováckém kroji je autorovým vyjádřením úcty a lásky k lidovým tradicím a kulturnímu dědictví. Vitalita barev a projevu spojená s něžnou dívčí tváří obklopenou květy, představují půvab a životní sílu, kterou autor ve folklóru spatřoval a hojně vyobrazoval, aniž by byl jen prvoplánovým folkloristou. Osobitý vizuální projev prosazoval zejména dynamikou barev s rysy impresionsimu. Malíř a grafik Joža Uprka studoval na pražské Akademii u profesora F. Čermáka. Po tříletém studiu na akademii v Mnichově se vrátil do malebného rodného kraje Moravského Slovácka, se kterým je neodmyslitelně spjato celé jeho dílo.