předchozí<br />dílo předchozí
dílo
další
dílo
další<br />dílo
PORTRÉT

Vlaho Bukovac PORTRÉT

Vyvolávací cena
420 000 CZK
   |   16 800 EUR
Dosažená cena
440 000 CZK
   |   17 600 EUR
Lot 117 117
Rozměry
50 x 42 cm (v x š)
Popis
Olej, plátno | 1917 | Signováno vpravo dole "Vlaho Bukovac Praha 1917"

Cit, který Vlaho Bukovac projevuje při portrétování, přináší neobyčejně živé svědectví o podobě dívky, která se obestřena závojem dívá přímo na pozorovatele a očima nabízí odlesky vlastní duše. Impresionistickými tahy vlnícího se závoje zastírá sugestivně realistickou podobiznu a naplno projevuje svou přirozenou virtuozitu. Autor v jedenácti letech opustil domov a hojně cestoval. Pro chorvatské umění je Bukovac naprosto nepostradatelný.

Na českém trhu se objevují především díla vzniklá během jeho pražského pobytu. V roce 1903 pak byl jmenován profesorem na pražské akademii a jeho žáky byli mimo jiné Bohumil Kubišta, Emil Filla, Václav Špála, Antonín Procházka a Josef Šíma.