Lot 183
Milan Paštéka (1931 - 1998) ČEKÁNÍ U STOLU

1984
Olej, plátno
70,5 x 90 cm (v x š)
Signováno: Zezadu "Milan Paštéka 1984"

Vyvolávací cena
450 000 CZK
   |   18 000 EUR
Dosažená cena
650 000 CZK
   |   26 000 EUR

Autor vždy intenzivně vnímal rozdíl mezi viděním tématu a výpovědí o něm. Během let sedmdesátých se u Milana Paštéky odehrává ve figurativní tvorbě zásadní obrat. Figury zcela ztrácejí dynamiku, stávají se statickými pozorovateli, čekateli a při vzájemných setkáních mlčí, místy se zcela navzájem ignorují. Často sedí u stolu či na lavici v prázdné místnosti a bez hnutí čekají. Paštéka podrobuje náměty novým a novým zkouškám, zpochybňuje společenská témata a aktéry obrazů opakovaně usazuje na židle do uzavřených interiérů. Žena v modrých šatech sedí s rukama podél těla u prostřeného stolu s ovocem, hrncem a pánví a v pozadí se jako kontrapunkt statickému dění z místnosti otevírají osvětlené dveře. Paštékovy figury s pouze naznačenou, nebo skrytou tváří formují introspektivní téma, jímž autor nahlíží na vlastní pocity a zachycuje je s neobyčejnou virtuozitou na plátno.

HISTORIE CÍRKEVNÍ

Lot 1 Daniel Adam z Veleslavína (1546 - 1599) HISTORIE CÍRKEVNÍ

Vyvolávací cena
12 000 CZK | 480 EUR
Dosažená cena
13 000 CZK | 520 EUR
LÉKAŘSTVÍ

Lot 2 Ján Jesenský (1566 - 1621) LÉKAŘSTVÍ

Vyvolávací cena
18 000 CZK | 720 EUR
Dosažená cena
20 000 CZK | 800 EUR
PŘÍRUČKA CHIRURGIE

Lot 3 Johan Schultes (1595 - 1645) PŘÍRUČKA CHIRURGIE

Vyvolávací cena
18 000 CZK | 720 EUR
Dosažená cena
22 000 CZK | 880 EUR
NĚMECKÝ KORÁN

Lot 4 NĚMECKÝ KORÁN

Vyvolávací cena
12 000 CZK | 480 EUR
Dosažená cena
14 000 CZK | 560 EUR
PERSPEKTIVA PRO MALÍŘE A ARCHITEKTY

Lot 5 Andrea Pozzo (1642 - 1709) PERSPEKTIVA PRO MALÍŘE A ARCHITEKTY

Vyvolávací cena
9 000 CZK | 360 EUR
Dosažená cena
25 000 CZK | 1 000 EUR
SYMBOLICKÝ SVĚT

Lot 6 Filippo Picinelli (1604 - 1679) SYMBOLICKÝ SVĚT

Vyvolávací cena
9 000 CZK | 360 EUR
Dosažená cena
9 500 CZK | 380 EUR
PRÁVNICKÁ PŘÍRUČKA

Lot 7 Hugo Grotius (1583 - 1645) PRÁVNICKÁ PŘÍRUČKA

Vyvolávací cena
12 000 CZK | 480 EUR
Dosažená cena
12 000 CZK | 480 EUR
BIBLE SVATOVÁCLAVSKÁ

Lot 8 BIBLE SVATOVÁCLAVSKÁ

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
VRCHOLNĚ GOTICKÁ SOCHA PANNY MARIE

Lot 9 Neznámý středoevropský Mistr VRCHOLNĚ GOTICKÁ SOCHA PANNY MARIE

Vyvolávací cena
300 000 CZK | 12 000 EUR
Dosažená cena
300 000 CZK | 12 000 EUR
OČISTEC

Lot 10 Neznámý středoevropský Mistr OČISTEC

Vyvolávací cena
140 000 CZK | 5 600 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK | 8 000 EUR
KAJÍCNÁ MÁŘÍ MAGDALÉNA

Lot 11 Francesco Furini (1600 - 1646) (následovník) KAJÍCNÁ MÁŘÍ MAGDALÉNA

Vyvolávací cena
35 000 CZK | 1 400 EUR
Dosažená cena
37 000 CZK | 1 480 EUR
DVORSKÝ MOTIV

Lot 12 Michiel van Musscher (1645 - 1705) DVORSKÝ MOTIV

Vyvolávací cena
75 000 CZK | 3 000 EUR