Lot 52
Antonín Slavíček (1870 - 1910) KRAJINA OD KAMENIČEK

1903 - 1904
Olej, plátno
48 x 66,5 cm (v x š)
Signováno: Vpravo dole "A.S."

Vyvolávací cena
850 000 CZK
   |   34 000 EUR
Dosažená cena
850 000 CZK
   |   34 000 EUR

Z odborného posudku Prof. PhDr. Petra Wittlicha, CSc: "Pohled do dálky na mírné holé návrší s příčným úvozem a cestou, od něj vlevo žluté pole s hejnem hus. Zcela vlevo ve středním lánu výrazný plot vytvářející prostorový repusoár k poli. Modré nebe s lehkou bílou oblačností. Samotná malba, která vznikla po této rámařské akci, má charakter krajinářské studie. Skicy a studie slouží umělci aby získal stavební kameny pro velká plátna, ve kterých si lidsky osvojuje přírodu. Zde ho zaujal motiv úvozové cesty podřízený celku obrazu, který je budován pomocí jednoduchých barevných akordů žluté a modré, zelené a fialové a bílé a černé. Stíny v krajině naznačují, že jde nejspíše o krajinu podzimní. Malíř jakoby ilustroval to, co napsal roku 1903, po přesídlení do Kameniček, A. Gollové : " I slunce na ty táhlé kopce svítí - zdá se mi, že svítí nevesele. Všechno se topí v červenavém světle, ale je to jaksi ztrnulé a nehybné, bez radosti. Jsou to divné kraje horské." Při citlivém restaurování obrazu byly na nepohledové straně nosného rámu objeveny zajímavé přípisky tužkou, dokládající že nosný rám byl nejdříve použit jako vzor pro místního truhláře Ferdinanda Sokola, aby podle něho udělal asi pět nebo sedm dalších slepých rámů, které má " Zaslati na faru do Kameniček i s účtem". Slavíček se, jak známo, přátelil a dopisoval s kameničkovským farářem Janem Selicharem, takže i tato adresa je zcela důvěryhodná." Motiv polní cesty stoupající na návrší se stal hlavním tématem Slavíčkovy zralé krajinomalby. Opakuje se v mnoha variantách jako moderní symbol, vyjadřující se motivem stoupající cesty, na níž se pak začne objevovat  lidská stafáž, lidský úděl v konfrontačním sepětí země a oblačného nebe.

HISTORIE CÍRKEVNÍ

Lot 1 Daniel Adam z Veleslavína (1546 - 1599) HISTORIE CÍRKEVNÍ

Vyvolávací cena
12 000 CZK | 480 EUR
Dosažená cena
13 000 CZK | 520 EUR
LÉKAŘSTVÍ

Lot 2 Ján Jesenský (1566 - 1621) LÉKAŘSTVÍ

Vyvolávací cena
18 000 CZK | 720 EUR
Dosažená cena
20 000 CZK | 800 EUR
PŘÍRUČKA CHIRURGIE

Lot 3 Johan Schultes (1595 - 1645) PŘÍRUČKA CHIRURGIE

Vyvolávací cena
18 000 CZK | 720 EUR
Dosažená cena
22 000 CZK | 880 EUR
NĚMECKÝ KORÁN

Lot 4 NĚMECKÝ KORÁN

Vyvolávací cena
12 000 CZK | 480 EUR
Dosažená cena
14 000 CZK | 560 EUR
PERSPEKTIVA PRO MALÍŘE A ARCHITEKTY

Lot 5 Andrea Pozzo (1642 - 1709) PERSPEKTIVA PRO MALÍŘE A ARCHITEKTY

Vyvolávací cena
9 000 CZK | 360 EUR
Dosažená cena
25 000 CZK | 1 000 EUR
SYMBOLICKÝ SVĚT

Lot 6 Filippo Picinelli (1604 - 1679) SYMBOLICKÝ SVĚT

Vyvolávací cena
9 000 CZK | 360 EUR
Dosažená cena
9 500 CZK | 380 EUR
PRÁVNICKÁ PŘÍRUČKA

Lot 7 Hugo Grotius (1583 - 1645) PRÁVNICKÁ PŘÍRUČKA

Vyvolávací cena
12 000 CZK | 480 EUR
Dosažená cena
12 000 CZK | 480 EUR
BIBLE SVATOVÁCLAVSKÁ

Lot 8 BIBLE SVATOVÁCLAVSKÁ

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
VRCHOLNĚ GOTICKÁ SOCHA PANNY MARIE

Lot 9 Neznámý středoevropský Mistr VRCHOLNĚ GOTICKÁ SOCHA PANNY MARIE

Vyvolávací cena
300 000 CZK | 12 000 EUR
Dosažená cena
300 000 CZK | 12 000 EUR
OČISTEC

Lot 10 Neznámý středoevropský Mistr OČISTEC

Vyvolávací cena
140 000 CZK | 5 600 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK | 8 000 EUR
KAJÍCNÁ MÁŘÍ MAGDALÉNA

Lot 11 Francesco Furini (1600 - 1646) (následovník) KAJÍCNÁ MÁŘÍ MAGDALÉNA

Vyvolávací cena
35 000 CZK | 1 400 EUR
Dosažená cena
37 000 CZK | 1 480 EUR
DVORSKÝ MOTIV

Lot 12 Michiel van Musscher (1645 - 1705) DVORSKÝ MOTIV

Vyvolávací cena
75 000 CZK | 3 000 EUR