Lot 200
Joža Úprka (1861 - 1940) DÍVKA V KROJI

75,5 x 44,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 200 EUR
Dosažená cena
1 300 000 CZK
   |   52 000 EUR
Joža Úprka, ač je často považován za ryze moravského malíře, měl silné vazby na Prahu, Mnichov i Paříž. Žil a studoval v těchto uměleckých metropolích a své zkušenosti po návratu na Moravu bohatě zúročil. Jeho obrazy s lidovou a folklorní tematikou vzbudily pozornost i v Paříži, když zde roku 1894 vystavoval v rámci Salonu francouských umělců. Obraz Dívka v kroji, nabízený do aukčního prodeje v sobě snoubí realismus s prvky moderních směrů, které vidíme hlavně v malbě tváře a šátku. Jde o jakousi zvláštní symbiosu, která ale nepostrádá autorův rukopis, ba právě naopak. Olej na plátně, signováno vlevo dole JU 18.Posudek - Prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc. Rozměry s rámem: 112 x 81,5 cm