Lot 112
Julius Mařák (1832 - 1899) LESNÍ CESTA

44,5 x 54 cm (v x š)

Vyvolávací cena
450 000 CZK
   |   18 000 EUR
Dosažená cena
900 000 CZK
   |   36 000 EUR
V díle se odráží autorovo soustředění na výsek prostoru, na jednu konkrétní krajinnou scénu, dalo by se říci na jakýsi krajinný detail, což je typické pro mistrovu pozdní tvorbu. Typický je i rukopis, hladká malba, a jak jej charakterizuje v posudku k dílu PhDr. Blažíčková-Horová “kresba štětcem”, precizně zachycuje každý list, každé stéblo trávy. Nepřehlédnutelná a pro autora rovněž příznačná je i hra světel a stínů, vytvářející podmanivou až tajůplnou atmosféru. Mařák se lesním námětům věnoval systematicky, v plenéru vytvářel nespočet skic, kterým pak v ateliéru postupně soustředěnou precizní malbou vdechoval život, což je případ i zde předkládaného díla.Olej na plátně. Signováno vpravo dole J. Mařák. Posudek PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová.