Lot 125
Václav Brožík (1851 - 1901) MISTR JAN HUS NA KONCILU KOSTNICKÉM

100 x 153 cm (v x š)

Vyvolávací cena
1 200 000 CZK
   |   48 000 EUR
Dosažená cena
2 600 000 CZK
   |   104 000 EUR
Olej na plátně, signováno vpravo dole V. Brožík. Na zadní straně několik štítků s označením a pečeť Brožíkovy francouzské pozůstalosti, původně ve sbírce Charlese Sedelmeyera, umělcova tchána. Jedná se o jednu z mnoha studií, které vznikly k Brožíkovu stejnojmennému rozměrnému plátnu (500 x 730 cm). Nabízený obraz je však kompozičně identický s finální citovanou rozměrnou verzí, pouze v menším měřítku. "Působivost předložené mnohafigurální kompozice, kterou Brožík namaloval smělým a širokým tahem štětce, spočívá v malířově schopnosti charakterizovat tváře. Asketická tvář Mistra Jana Husa s výrazem pevného odhodlání hlásat paravdu je strhující. Stejně podmanivá je i rembrandtovsky temnosvitná barevnost výjevu." Citace z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Publikováno in: Naděžda Blažíčková-Horová: Václav Brožík 1851-1901; Praha 2003, č 101.