Lot 116
Václav Špála (1885 - 1946) KYTICE

82 x 54 cm (v x š)

Vyvolávací cena
950 000 CZK
   |   38 000 EUR
Dosažená cena
1 500 000 CZK
   |   60 000 EUR
Olej, plátno. Sign. vpravo dole: V. Špála 39. Vlevo uprostřed: V. Špála. Verso: V. Špála (1176.) Kytice a razítko prodejny Mánesa. Krásná a reprezentativní ukázka pojetí zátiší s kyticí, kterou zde opět Špála dokázal povýšit na jedinečný zážitek. Atraktivitu díla ještě umocňuje, že pochází z vlastního autorova majetku a je dobově adjustováno. Červeně a žlutě promalované tulipány v jednoduchém lidovém džbánku kontrastují na modrém pozadí, před kterým je kytice postavena. Kompozice, na první pohled s centrálně postavenou kyticí, skýtá ještě zajímavý nový rozměr v zadním plánu – pohled do krajiny vlastního Špálova obrazu. Přechod do dalšího obrazového prostoru je naznačen obrysem a jeho typickou signaturou vlevo uprostřed obrazu. Český malíř, grafik a ilustrátor, studoval na AVU v Praze u prof. Vlaho Bukovace a Františka Thieleho. Studia však nedokončil. Jeho raná díla vycházela z expresionismu a z fauvismu, později byl ovlivněn kubismem, od kterého se odklonil po roce 1923, kdy začal malovat zvláště krajiny, zátiší a květiny s převahou jednoho barevného tónu. Od 30. letech v sobě nese Špálova tvorba vyzrálost a uvolnění, stále v námětech jeho děl dominují zátiší a květiny, dále portréty své i jeho rodiny. V rozšířené paletě barev však zůstala modrá dominantní. Vystavoval se skupinou Tvrdošíjných, byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a podílel se na výtvarné aktivitě Osmy.

DE REMEDIIS UTRIUSQUE FORTUNAE

Lot 1 Francesco Petrarca (1304 - 1374) DE REMEDIIS UTRIUSQUE FORTUNAE

Vyvolávací cena
250 000 CZK | 10 000 EUR
PRIMA (SECUNDA; TRES) SUPER CODICE IN SUIT HUIC

Lot 2 Bartolus de Saxoferrato (1313 - 1357) PRIMA (SECUNDA; TRES) SUPER CODICE IN SUIT HUIC

Vyvolávací cena
28 000 CZK | 1 120 EUR
HERBÁŘ NEBOLI BYLINÁŘ

Lot 3 Pietro Andrea Mattioli (1501 - 1577) HERBÁŘ NEBOLI BYLINÁŘ

Vyvolávací cena
55 000 CZK | 2 200 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK | 3 200 EUR
THE GENTLEMAN'S RECREATION

Lot 4 Richard Blome (1635 - 1705) THE GENTLEMAN'S RECREATION

Vyvolávací cena
65 000 CZK | 2 600 EUR
NEU-ERÖFFNETE MATHEMATISCHE WERK-SCHULE ODER GRÜNDLICHE ANWEISUNG

Vyvolávací cena
28 000 CZK | 1 120 EUR
Dosažená cena
28 000 CZK | 1 120 EUR
VOYAGES DU PROFESSEUR PALLAS, DANS PLUSIEURS PROVINCES DE L'EMPIRE DE RUSSIE, ET DANS L'ASIE SEPTENTRIONALE

Vyvolávací cena
38 000 CZK | 1 520 EUR
Dosažená cena
38 000 CZK | 1 520 EUR
GENERAL-KARTE VON EUROPA

Lot 7 Joseph von Scheda (1815 - 1888) GENERAL-KARTE VON EUROPA

Vyvolávací cena
18 000 CZK | 720 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
GOTICKÝ MEČ

Lot 8 GOTICKÝ MEČ

Vyvolávací cena
190 000 CZK | 7 600 EUR
Dosažená cena
190 000 CZK | 7 600 EUR
PANNA MARIA BOLESTNÁ

Lot 9 Anonym PANNA MARIA BOLESTNÁ

Vyvolávací cena
250 000 CZK | 10 000 EUR
VENUŠE S MARSEM

Lot 10 Hans Rottenhamer (1564 - 1625) VENUŠE S MARSEM

Vyvolávací cena
1 800 000 CZK | 72 000 EUR
Dosažená cena
1 800 000 CZK | 72 000 EUR
HOSTINA BOHŮ

Neznámý středoevropský Mistr (????) HOSTINA BOHŮ

250 000 CZK | 10 000 EUR
ALEGORIE JEŠITNOSTI

Lot 12 Neznámý Italský Mistr (????) ALEGORIE JEŠITNOSTI

Vyvolávací cena
35 000 CZK | 1 400 EUR
Dosažená cena
50 000 CZK | 2 000 EUR