240 000 CZK
| 9 600 EUR
Lot 09
ZVĚSTOVÁNÍ
Kolem 1600
Olej, alabastr
27 x 21 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
240 000 CZK
| 9 600 EUR
| 9 600 EUR
Událost zvěstování patřila ve výtvarném umění od doby románské k oblíbeným motivům malby i sochařství. Malíři scénu vkládali do interiéru Mariina pokoje, nebo do atria s arkádou. Marie tam může stát, klečet na klekátku nebo sedět na stoličce (židli, křesle), ruce může mít sepjaté k modlitbě, nebo zkřížené na prsou v gestu pokory, nebo v nich drží modlitební knížku, kterou má jindy položenou na desce klekátka před sebou; překvapeně se otáčí nebo vzhlíží k andělovi, který stojí před ní, za jejími zády, nebo přilétá z nebe. Malba vykazuje některé prvky dílny nebo následovníka Antonia Tempesty. Restaurováno.