Lot 197
Bohumír Matal (1922 - 1988) STŘÍHALI DOHOLA MALÉHO CHLAPEČKA

1947
Olej, sololit
74,5 x 63,5 cm (v x š)
Signováno: Vlevo dole "Matal 47"

Vyvolávací cena
550 000 CZK
   |   22 000 EUR

Z posudku PhDr. Rey Michalové PhD.: "Posuzovaný obraz „Stříhali dohola malého chlapečka“ je autentickým, prvotřídním, motivicky krásným, malbu a poezii propojujícím dílem Bohumíra Matala, nejmladšího člena slavné Skupiny 42, jejíž programové heslo „člověk ve městě, město v člověku“ se nesmazatelně vepsalo do jeho tvorby. Konstantou jeho výrazu bylo přesné kresebné budování tvaru bez výrazných valérů. Na jeho obrazech není místo pro náhodu, vše je promyšleno do posledního detailu. Několik variant Matalova obrazu (jedno dílo se nachází ve sbírkách Moravské galerie v Brně, další vlastní Galerie moderního umění v Hradci Králové) a stejnojmenná báseň Josefa Kainara (publikovaná ve sbírce: Josef Kainar, Nové mýty. Básně. Praha, 1946) a bývají považovány za příklad symbiózy výtvarné tvorby a poezie. Posuzovaný obraz „Stříhali dohola malého chlapečka“ ztvárňuje geometricky stylizovanou dětskou postavu, oděnou do kadeřnického pláštíku, sedící na vysoké židličce v konstruktivně pojatém interiéru. Příruční stolek s nůžkami a kadeřnickou břitvou motiv jednoznačně identifikuje. Tvarovou skladbu charakterizuje pevná, důkladně promyšlená konstrukce post-kubistického rodokmenu. Členění jednotlivých geometrických prvků vytváří nesmírně sugestivní mozaiku barevných ploch, sjednocených jednotným, doslova teplem sálajícím podtónem."