Lot 103
Jan Václav Mrkvička (1856 - 1938) VAŠÍČEK

1897
Olej, plátno
101 x 50,5 cm (v x š)
Signováno: Vlevo nahoře "J.V. Mrkvička 1827"

Vyvolávací cena
350 000 CZK
   |   14 000 EUR
Dosažená cena
900 000 CZK
   |   36 000 EUR

Původem český malíř Ivan Mrkvička (bulharsky Иван Мърквичка), vlastním jménem Jan Václav Mrkvička, je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství. Přispěl k uměleckému životu v Bulharsku, nově osvobozeném od turecké nadvlády, na konci 19. a počátku 20. století. Pocházel z Vidimi nedaleko Dubé a studoval na  pražské a mnichovské akademii. Mrkvička přišel do Plovdivu v roce 1881 na pozvání vlády tehdejší Východní Rumelie. Působil zde jako učitel kreslení na gymnáziu, spolupracoval s nejvýznamnějšími kulturními osobnostmi ve městě: I. Vazovem, K. Veličkovem, P. Karavelovem, P. Slavejkovem. V roce 1889 se usadil v Sofii, v roce 1896 byl jedním ze zakladatelů Národní akademie umění. Mrkvička výborně zvládal klasické malířské a kreslířské techniky, nejvýznamnější úspěchy dosáhl v zachycení každodenního života, ale maloval také obrazy s historickými náměty a je autorem mnoha vysoce kvalitních portrétů (např. cara Ferdinanda I. nebo carevny Eleonory). Byl jedním z tvůrců tehdejšího znaku Bulharska a znaku Sofie. V roce 1918 se stal členem Bulharské akademie věd. Z Bulharska se vrátil zpátky do Čech v roce 1921. Zde se věnoval hlavně malování portrétů, mimo jiné i významných politiků. Řadu Mrkvičkových obrazů vlastní Sofijská městská galerie a NG v Praze.

POZDNĚ GOTICKÁ MADONA

Lot 1 POZDNĚ GOTICKÁ MADONA

Vyvolávací cena
240 000 CZK | 9 600 EUR
Dosažená cena
240 000 CZK | 9 600 EUR
PIETA

Lot 2 Neznámý Autor PIETA

Vyvolávací cena
220 000 CZK | 8 800 EUR
Dosažená cena
230 000 CZK | 9 200 EUR
PÁROVÉ OBRÁZKY - POSMÍVÁNÍ SE KRISTU

Lot 3 PÁROVÉ OBRÁZKY - POSMÍVÁNÍ SE KRISTU

Vyvolávací cena
12 000 CZK | 480 EUR
Dosažená cena
23 000 CZK | 920 EUR
ZMRTVÝCHVSTÁNÍ KRISTA

Lot 4 ZMRTVÝCHVSTÁNÍ KRISTA

Vyvolávací cena
17 000 CZK | 680 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
RANÁ ŘÍMSKÁ A ŘECKÁ GEOGRAFIE

Lot 5 Filippo Giunta (1450 - 1517) RANÁ ŘÍMSKÁ A ŘECKÁ GEOGRAFIE

Vyvolávací cena
24 000 CZK | 960 EUR
ČTYŘI RANÉ TISKY ŘÍMSKÉ ANTICKÉ KLASIKY

Lot 6 ČTYŘI RANÉ TISKY ŘÍMSKÉ ANTICKÉ KLASIKY

Vyvolávací cena
35 000 CZK | 1 400 EUR
Dosažená cena
35 000 CZK | 1 400 EUR
AMATORIA

Lot 7 Publius Ovidius Naso AMATORIA

Vyvolávací cena
18 000 CZK | 720 EUR
Dosažená cena
18 000 CZK | 720 EUR
PRAŽSKÁ RENESANČNÍ KOSMOGRAFIE

Lot 8 Johannes Honter (1498 - 1549) PRAŽSKÁ RENESANČNÍ KOSMOGRAFIE

Vyvolávací cena
48 000 CZK | 1 920 EUR
ZVĚSTOVÁNÍ

Lot 9 Neznámý Autor ZVĚSTOVÁNÍ

Vyvolávací cena
240 000 CZK | 9 600 EUR
Dosažená cena
240 000 CZK | 9 600 EUR
VEČERNÍ KRAJINA S MŮSTKEM A LOVCI

Lot 10 Neznámý Vlámský Mistr VEČERNÍ KRAJINA S MŮSTKEM A LOVCI

Vyvolávací cena
65 000 CZK | 2 600 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK | 3 200 EUR
ZIMNÍ KRAJINA S BRUSLAŘI

Lot 11 Hendrik Avercamp (1585 - 1634) (následovník) ZIMNÍ KRAJINA S BRUSLAŘI

Vyvolávací cena
45 000 CZK | 1 800 EUR
Dosažená cena
85 000 CZK | 3 400 EUR
ALEGORIE ZIMY

Lot 12 Aegidius Sadeler (1570 - 1625) ALEGORIE ZIMY

Vyvolávací cena
15 000 CZK | 600 EUR
Dosažená cena
32 000 CZK | 1 280 EUR