Lot 103
VAŠÍČEK
1897
Olej, plátno
101 x 50,5 cm (v x š)
Vlevo nahoře "J.V. Mrkvička 1827"
| 14 000 EUR
| 36 000 EUR
Původem český malíř Ivan Mrkvička (bulharsky Иван Мърквичка), vlastním jménem Jan Václav Mrkvička, je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství. Přispěl k uměleckému životu v Bulharsku, nově osvobozeném od turecké nadvlády, na konci 19. a počátku 20. století. Pocházel z Vidimi nedaleko Dubé a studoval na pražské a mnichovské akademii. Mrkvička přišel do Plovdivu v roce 1881 na pozvání vlády tehdejší Východní Rumelie. Působil zde jako učitel kreslení na gymnáziu, spolupracoval s nejvýznamnějšími kulturními osobnostmi ve městě: I. Vazovem, K. Veličkovem, P. Karavelovem, P. Slavejkovem. V roce 1889 se usadil v Sofii, v roce 1896 byl jedním ze zakladatelů Národní akademie umění. Mrkvička výborně zvládal klasické malířské a kreslířské techniky, nejvýznamnější úspěchy dosáhl v zachycení každodenního života, ale maloval také obrazy s historickými náměty a je autorem mnoha vysoce kvalitních portrétů (např. cara Ferdinanda I. nebo carevny Eleonory). Byl jedním z tvůrců tehdejšího znaku Bulharska a znaku Sofie. V roce 1918 se stal členem Bulharské akademie věd. Z Bulharska se vrátil zpátky do Čech v roce 1921. Zde se věnoval hlavně malování portrétů, mimo jiné i významných politiků. Řadu Mrkvičkových obrazů vlastní Sofijská městská galerie a NG v Praze.
Lot 1 POZDNĚ GOTICKÁ MADONA
Vyvolávací cena240 000 CZK | 9 600 EUR
Dosažená cena
240 000 CZK | 9 600 EUR
Lot 2 PIETA
Vyvolávací cena220 000 CZK | 8 800 EUR
Dosažená cena
230 000 CZK | 9 200 EUR
Lot 3 PÁROVÉ OBRÁZKY - POSMÍVÁNÍ SE KRISTU
Vyvolávací cena12 000 CZK | 480 EUR
Dosažená cena
23 000 CZK | 920 EUR
Lot 4 ZMRTVÝCHVSTÁNÍ KRISTA
Vyvolávací cena17 000 CZK | 680 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
Lot 5 RANÁ ŘÍMSKÁ A ŘECKÁ GEOGRAFIE
Vyvolávací cena24 000 CZK | 960 EUR
Lot 6 ČTYŘI RANÉ TISKY ŘÍMSKÉ ANTICKÉ KLASIKY
Vyvolávací cena35 000 CZK | 1 400 EUR
Dosažená cena
35 000 CZK | 1 400 EUR
Lot 7 AMATORIA
Vyvolávací cena18 000 CZK | 720 EUR
Dosažená cena
18 000 CZK | 720 EUR
Lot 8 PRAŽSKÁ RENESANČNÍ KOSMOGRAFIE
Vyvolávací cena48 000 CZK | 1 920 EUR
Lot 9 ZVĚSTOVÁNÍ
Dosažená cena
240 000 CZK | 9 600 EUR
Lot 10 VEČERNÍ KRAJINA S MŮSTKEM A LOVCI
Vyvolávací cena65 000 CZK | 2 600 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK | 3 200 EUR
Lot 11 ZIMNÍ KRAJINA S BRUSLAŘI
Vyvolávací cena45 000 CZK | 1 800 EUR
Dosažená cena
85 000 CZK | 3 400 EUR
Lot 12 ALEGORIE ZIMY
Vyvolávací cena15 000 CZK | 600 EUR
Dosažená cena
32 000 CZK | 1 280 EUR
Lot 13 LESNÍ ZÁKOUTÍ S JEŠTĚRKOU, MOTÝLY A PTÁKY
Vyvolávací cena160 000 CZK | 6 400 EUR
Lot 14 MADONA S JEŽÍŠKEM
Vyvolávací cena60 000 CZK | 2 400 EUR
Lot 15 SVATÁ RODINA
Dosažená cena
90 000 CZK | 3 600 EUR
Lot 16 ANDĚL S KLÍČEM K BEZEDNÉ JÁMĚ
Vyvolávací cena26 000 CZK | 1 040 EUR
Lot 17 ZÁTIŠÍ S OVOCEM
Vyvolávací cena75 000 CZK | 3 000 EUR
Lot 18 BOHATĚ VYŘEZÁVANÁ MANÝRISTICKÁ SKŘÍŇ
Dosažená cena
100 000 CZK | 4 000 EUR
Lot 19 MANÝRISTICKÁ TRUHLA
Vyvolávací cena20 000 CZK | 800 EUR
Dosažená cena
50 000 CZK | 2 000 EUR
Lot 20 PÁROVÉ MANÝRISTICKÉ ŽIDLE
Dosažená cena
24 000 CZK | 960 EUR
Lot 21 LOVECKÁ KUŠE
Dosažená cena
70 000 CZK | 2 800 EUR
Lot 22 MANÝRISTICKÝ MOSAZNÝ SVÍCEN
Vyvolávací cena6 000 CZK | 240 EUR
Dosažená cena
24 000 CZK | 960 EUR
Lot 23 RENESANČNÍ STOJACÍ SVÍCEN
Vyvolávací cena8 000 CZK | 320 EUR
Dosažená cena
21 000 CZK | 840 EUR
Lot 24 MANÝRISTICKÝ NŮŽ
Vyvolávací cena16 000 CZK | 640 EUR
Dosažená cena
25 000 CZK | 1 000 EUR