Lot 94
BŮH RADEGAST
1913
Olej, plátno
160 x 100 cm (v x š)
Vlevo dole "K. Mašek 1913"
| 48 980 EUR
Díla Karla Vítězslava Maška s tématikou dávných českých dějin jsou protkána alegorií a odlesky krásy starých příběhů. Vystupují na nich jak hrdinové slavných jmen tak často i kněží pohanských kultů, kteří věští ze symbolů a dýmu bylin a ochraňují dnes již zničené svatostánky. V díle Radegast jsme autorem pozváni do impozantního a tajemného rituálního prostoru mimo prostor a čas, kterému dominuje modla boha Radegasta se žhnoucíma očima. Štědře zvolený formát a virtuozní práce se světlem a stíny ještě akcentuje dojem vyjímečného okamžiku v životě poutníka, který poprvé stane na posvátné půdě a spatří slovanského boha Radegasta. Adam Brémský v 11. století popsal Radegastův chrám takto: "Zde je vystavěn velký chrám démonům, jejichž knížetem je Radegast. Jeho modla je ze zlata, lůžko vyložené purpurem. Tato obec má devět bran a odevšad ji obklopuje hluboké jezero. Přechod umožňuje dřevěný most, po němž smějí přejít jen ti, kdo nesou obětní dary nebo žádají odpověď." Karel Vítězslav Mašek nepochybně hledal věrohodnou podobu zničeného chrámu v popisech historiků a dochovaných stavbách. Nápadná podobnost vyobrazeného chrámu s dřevěnými sloupovými kostely z 12. století prokazuje jeho velký cit pro téma a důkladnou přípravu před nanesením prvních tahů štětce na plátno. Texty dávných modliteb ukryté v runám podobnému písmu střeží po zuby ozbrojení bojovníci, kteří prostor symbolicky ohraničují a téměř nenápadně do centra dění přichází velekněz svatyně, který se opírá o oltář, aby vyslyšel nově příchozího. U paty oltáře se nachází lebka biskupa Jana, který byl lužickosrbskými Slovany zabit, sťat a obětován bohu Radegastovi - bohu pohostinnosti. Podoba jeho vyobrazení lebky nápadně připomíná i sv. Vojtěcha, který rovněž nedbal varování, nechal kácet posvátné dubové háje a následně zahynul rukou silně věřících pohanů. Karel Vítězslav Mašek byl prvním z českých umělců, jejichž tvorba se dostala do mezinárodního kontextu symbolismu. Pozornosti ve světě se dostalo jeho velkoformátovému obrazu Libuše a již na počátku 70. let 20. století se jeho jméno začalo objevovat na zahraničních výstavách, jeho díla byla reprodukována v katalozích. Studoval na akademii Julian v Paříži, kam odešel společně s Alfonsem Muchou.
Publikováno: Faberová, K.: Karel Vítězslav Mašek. Eminent, 2002.
Lot 1 KRISTUS NA KŘÍŽI SE TŘEMI ANDĚLY
Vyvolávací cena8 000 CZK | 327 EUR
Dosažená cena
25 000 CZK | 1 020 EUR
Lot 2 ERBOVNÍ LISTINA
Vyvolávací cena48 000 CZK | 1 959 EUR
Lot 3 BIBLE
Vyvolávací cena12 000 CZK | 490 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK | 2 857 EUR
Lot 4 KNIHA SYMBOLŮ A EMBLÉMŮ
Vyvolávací cena18 000 CZK | 735 EUR
Dosažená cena
28 000 CZK | 1 143 EUR
Lot 5 KRONIKA ČESKÁ
Vyvolávací cena15 000 CZK | 612 EUR
Dosažená cena
40 000 CZK | 1 633 EUR
Lot 6 ALEGORIE DOKONALÉ LÁSKY
Vyvolávací cena750 000 CZK | 30 612 EUR
Dosažená cena
750 000 CZK | 30 612 EUR
Lot 7 PÁROVÉ OBRAZY
Lot 8 SVATÁ RODINA
Vyvolávací cena24 000 CZK | 980 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 224 EUR
Lot 9 VÝJIMEČNÁ BAROKNÍ KARETNÍ DESKA
Vyvolávací cena120 000 CZK | 4 898 EUR
Dosažená cena
310 000 CZK | 12 653 EUR
Lot 10 MANÝRISTICKÁ TRUHLA
Vyvolávací cena35 000 CZK | 1 429 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK | 2 653 EUR
Lot 11 BAROKNÍ LUSTR HOLANDSKÉHO TYPU
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 224 EUR
Lot 12 VESNICKÁ SLAVNOST
Vyvolávací cena80 000 CZK | 3 265 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK | 3 265 EUR
Lot 13 ROMANTICKÁ KRAJINA S CHRÁMEM
Dosažená cena
85 000 CZK | 3 469 EUR
Lot 14 VÁLEČNÁ LOĎ
Dosažená cena
8 000 CZK | 327 EUR
Lot 15 MAPA SEVERNÍ AMERIKY
Vyvolávací cena9 000 CZK | 367 EUR
Dosažená cena
14 000 CZK | 571 EUR
Lot 16 MAPA EVROPSKÉHO RUSKA, MOSKEVSKÉHO IMPÉRIA
Lot 17 MAPA UKRAJINY A OKOLÍ ČERNÉHO MOŘE
Dosažená cena
18 000 CZK | 735 EUR
Lot 18 ROBINSON CRUSOE
Lot 19 ÚSTAVA USA
Dosažená cena
18 000 CZK | 735 EUR
Lot 20 OČIŠTĚNÍ IZAJÁŠE
Dosažená cena
8 000 CZK | 327 EUR
Lot 21 IMPOZANTNÍ FRANCOUZSKÁ KOMODA Z OBDOBÍ LUDVÍKA XV.
Vyvolávací cena75 000 CZK | 3 061 EUR
Dosažená cena
210 000 CZK | 8 571 EUR
BAROKNÍ KONZOLOVÝ STŮL
35 000 CZK | 1 429 EUR
Lot 23 BAROKNÍ HLAVA LVA
Dosažená cena
10 000 CZK | 408 EUR
Lot 24 FRANCOUZSKÉ KARTELOVÉ HODINY
Dosažená cena
80 000 CZK | 3 265 EUR
Lot 25 VÝJIMEČNÝ BAROKNÍ POHÁR S VÍKEM
Dosažená cena
44 000 CZK | 1 796 EUR
Lot 26 KLASICISTNÍ KOMODA
Vyvolávací cena38 000 CZK | 1 551 EUR
SOUBOR ČTYŘ KLASICISTNÍCH ŽIDLÍ
45 000 CZK | 1 837 EUR
Lot 28 KLASICISTNÍ KOVANÁ POKLADNICE
Vyvolávací cena45 000 CZK | 1 837 EUR
Dosažená cena
45 000 CZK | 1 837 EUR
Lot 29 EMPÍROVÝ LUSTR
Dosažená cena
24 000 CZK | 980 EUR
Lot 30 EMPÍROVÝ SEKRETÁŘ
Dosažená cena
120 000 CZK | 4 898 EUR
Lot 31 EMPÍROVÝ NÁSTOLEC
Dosažená cena
28 000 CZK | 1 143 EUR
Lot 32 PÁROVÉ EMPÍROVÉ SVÍCNY
Vyvolávací cena20 000 CZK | 816 EUR
Dosažená cena
22 000 CZK | 898 EUR
Lot 33 EMPÍROVÉ STOLNÍ HODINY
Vyvolávací cena70 000 CZK | 2 857 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK | 8 163 EUR
EMPÍROVÉ STOLNÍ HODINY
30 000 CZK | 1 224 EUR
Lot 35 EMPÍROVÉ STOLNÍ HODINY
Vyvolávací cena14 000 CZK | 571 EUR
Dosažená cena
17 000 CZK | 694 EUR
Lot 36 EMPÍROVÉ ZRCADLO
Dosažená cena
26 000 CZK | 1 061 EUR