"V lidstvu je prastará touha po vyšším naplnění života, volání člověka po člověku, uměním zduchovnit lidstvo nad ničivé války, ušlechtilostí povznést nad tyranii."


Jaroslav Veris

Výstavu z rozsáhlé pozůstalosti zahrnující průřez všemi etapami Verisova díla, včetně autorových kreseb a ilustrací, představí v létě 2019 galerie Arthouse Hejtmánek. K výstavě vydá i publikaci o Jaroslavu Verisovi s bohatou obrazovou přílohou.  

Jaroslav Veris (1900-1983)
vlastním jménem Jaroslav Zamazal, žák pražské akademie výtvarného umění u prof. Preislera, Nechleby a prof. Krattnera, žil v meziválečném období střídavě ve Francii a v Čechách. Ve svém rozsáhlém díle se dopracoval vlastního malířského projevu, rozpoznatelného na první pohled. Malíská technika jeho byla složitá, jediné místo na obraze neponechával náhodě. Tvořil obrazy po způsobu starých italských a holandských mistrů, vnikal i do způsobu jejich míchání barev, nanášení na plátno a napodoboval i dobovou patinu obrazů. Odtud přecházel k impresionistickému portrétu francouzského typu a k novoklasické hladké malbě. I jeho kresby vynikají jemností a precizností, s jakou byly provedeny. Po válce se usadil v Čechách, kde se ještě věnoval např. návrhům divadelních kostýmů a scén a plastice.

 
 
×

Děkujeme za projevený zájem o novinky a informace z ARTHOUSE HEJTMÁNEK.

Prosíme o doplnění následujících položek a odeslání (položky označené * jsou povinné).

 
 
×

Odhlášení ze zasílání newsletteru ARTHOUSE HEJTMÁNEK.