Lot 160
Karel Souček (1915 - 1982) (připsáno) ŽENA V PASÁŽI

Po 1945
Olej, plátno
150 x 150 cm (v x š)

Vyvolávací cena
5 000 CZK
   |   200 EUR

Dosažená cena
190 000 CZK
   |   7 600 EUR

Karel Souček je jednou z nejosobitějších postav umělecké generace, která nastoupila ve 40. letech. Po těžkých začátcích na Kladně se připojil ke Skupině 42 s jejím programem zaměřeným na moderní svět a poezii města. Jakožto obyvatel dělnického Kladna pocházející ze skromných poměrů byl přímo uchvácen velkoměstským životem, jak jej symbolizovaly výkladní skříně obchodů, pasáže, průchody, jídelny, bufety či automaty, kavárny a kadeřnictví. Po válce nabývaly dříve drobné obrazy stále většího formátu.