Lot 193
František Kaván (1866 - 1941) ZIMNÍ KRAJINA

1. polovina 20. století
Olej, karton
40 x 52 cm (v x š)
Signováno: Vpravo dole "Kaván"

Vyvolávací cena
5 000 CZK
   |   200 EUR

Dosažená cena
44 000 CZK
   |   1 760 EUR

Klidná zimní krajina s opodál stojícím stromem představuje harmonické dílo s typickým rukopisem Františka Kavána, autora četných zobrazení proměn české krajiny během střídání ročních období. Zimní krajina patří do autorova klidnějšího období. Kaván pracuje ovlivněn studiem v krajinářském ateliéru Julia Mařáka, kam nastupuje roku 1889, žije velmi skromně a solitérně a v realistickém zobrazování krajiny nad svými spolužáky brzy vyniká. Pod vlivem skupiny kolem Moderní revue se v roce 1895 dočasně od realismu odklonil a přešel k symbolismu a dekadenci.