Lot 146
František Kaván (1866 - 1941) ZIMA NA VSI

1. třetina 20. století
Olej, karton
40 x 47 cm (v x š)
Signováno: Vlevo dole "Kaván"

Vyvolávací cena
5 000 CZK
   |   200 EUR

Dosažená cena
50 000 CZK
   |   2 000 EUR

Klidná kopcovitá krajina pod azurovým nebem nápadně připomíná autorovo klidnější období, kdy se po roce 1900 znovu vrací k realismu a pobývá ve Vítanově a Železnici. Kaván pracuje ovlivněn studiem v krajinářském ateliéru Julia Mařáka, kam nastupuje roku 1889, žije velmi skromně a solitérně a v realistickém zobrazování krajiny nad svými spolužáky brzy vyniká.