Lot 95
Václav Tikal ATOMICKÉ REFLEXY

50 x 61 cm (v x š)

Vyvolávací cena
700 000 CZK
   |   27 451 EUR
Dosažená cena
1 400 000 CZK
   |   54 902 EUR
Olej, plátno. Sign. vpravo dole: TIKAL 46 na blindrámu autorsky popsáno. Atomické reflexy, vystavené poprvé na putovní výstavě skupiny Ra v roce 1947 a od té doby nezvěstné, jsou dle odborného posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.: „...originální, exkluzivní a nesmírně sběratelsky vzácnou prací Václava Tikala, významného českého malíře dvacátého století, zakládajícího člena Skupiny Ra a příslušníka skupiny Znamení zvěrokruhu. Svoji uměleckou cestu si musel tvrdě vydobýt, až ve třiceti letech nastoupil na AVU v Praze do ateliéru V. Nechleby a později J. Obrovského. Po nacistickém uzavření vysokých škol byl Tikal i jeho kolegové ponecháni sami sobě, a protože se moderní umění muselo tajit, bylo vzájemné pěstování kontaktů vždy spojeno s rizikem. V této atmosféře hrál mimořádně důležitou roli Karel Teige, který udržoval kontinuitu mezi těmi, pro něž byl poetismus a surrealismus „životním postojem a stavem ducha“. Paralelně se surrealistickou tvorbou rozvíjel Tikal od roku 1944 další, snad ještě zajímavější a osobitější linii svého díla, inspirovanou moderní vědeckou a technickou civilizací. Posuzovaný obraz Atomické reflexy je bravurním a vzácným příkladem této „scientistní“ obrazové poetiky, která v kontextu tehdejšího umění zdařile spojovala meziválečné vlivy konstruktivismu, surrealismu a civilismu. Stáváme se tu svědky, jak se zrodil autorův nový svět fantazijních mechanismů a konstrukcí, které se stávají básnickou parafrází skutečnosti atomového věku. Maximálně zredukovaným jazykem poeticky barevných ploch, abstraktních struktur a pregnantních geometrických linií, tvořících trojrozměrný novotvar, realizuje Tikal na ploše plátna jednu z fascinujících podob nového civilizačního mýtu, který racionalismus moderní vědy přibližuje lidskému emocionálnímu prožívání.“ Ref.: Jiří Vykoukal, Václav Tikal 1906–1925, vyd. Státní galerie výtvarného umění v Chebu za spoluúčasti státních galerií v Hluboké n. Vlt., Jihlavě, Zlíně, Olomouci, Ostravě a Praze, 1993, s. 71.

LIBER CHRONICARUM

Lot 1 Hartmann Schedel LIBER CHRONICARUM

Vyvolávací cena
650 000 CZK | 25 490 EUR
Dosažená cena
650 000 CZK | 25 490 EUR
DE REVOLUTIONIBUS ORBIUM COELESTIUM

Lot 2 NICHOLAS COPERNICUS DE REVOLUTIONIBUS ORBIUM COELESTIUM

Vyvolávací cena
1 900 000 CZK | 74 510 EUR
Dosažená cena
2 000 000 CZK | 78 431 EUR
ACADEMIA NOBILISSIMAE ARTIS PICTORIAE

Lot 3 JOACHIM VON SANDRART ACADEMIA NOBILISSIMAE ARTIS PICTORIAE

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 569 EUR
Dosažená cena
41 000 CZK | 1 608 EUR
DES VOLLKOMMENEN TEUTSCHEN JÄGERS ANDERER HAUPT-THEIL

Vyvolávací cena
38 000 CZK | 1 490 EUR
Dosažená cena
10 000 CZK | 392 EUR
MADONA S JEŽÍŠKEM

Lot 5 GIOVANNI BADILE MADONA S JEŽÍŠKEM

Vyvolávací cena
500 000 CZK | 19 608 EUR
Dosažená cena
500 000 CZK | 19 608 EUR
SVATÁ ANNA SAMOTŘETÍ

Lot 6 SVATÁ ANNA SAMOTŘETÍ

Vyvolávací cena
350 000 CZK | 13 725 EUR
Dosažená cena
350 000 CZK | 13 725 EUR
ITALSKÝ RENESANČNÍ RÁM

Lot 7 ITALSKÝ RENESANČNÍ RÁM

Vyvolávací cena
55 000 CZK | 2 157 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK | 2 549 EUR
PÁROVÉ RELIÉFNÍ PORTRÉTY ŘÍMSKÝCH CÍSAŘŮ

Lot 8 Neznámý Italský Mistr PÁROVÉ RELIÉFNÍ PORTRÉTY ŘÍMSKÝCH CÍSAŘŮ

Vyvolávací cena
45 000 CZK | 1 765 EUR
Dosažená cena
45 000 CZK | 1 765 EUR
VENUŠE UCTÍVÁNA NYMFAMI A FAUNEM

Lot 9 BARTHOLOMEUS SPRANGER VENUŠE UCTÍVÁNA NYMFAMI A FAUNEM

Vyvolávací cena
280 000 CZK | 10 980 EUR
Dosažená cena
23 225 CZK | 911 EUR
SVATÁ ANEŽKA ŘÍMSKÁ

Lot 10 ŘÍMSKÁ ŠKOLA SVATÁ ANEŽKA ŘÍMSKÁ

Vyvolávací cena
200 000 CZK | 7 843 EUR
Dosažená cena
3 466 CZK | 136 EUR
NAROZENÍ PANNY MARIE

Lot 11 KAREL ŠKRÉTA NAROZENÍ PANNY MARIE

Vyvolávací cena
800 000 CZK | 31 373 EUR
Dosažená cena
950 000 CZK | 37 255 EUR
STOLNÍ BAROKNÍ HODINY

Lot 12 STOLNÍ BAROKNÍ HODINY

Vyvolávací cena
100 000 CZK | 3 922 EUR
Dosažená cena
100 000 CZK | 3 922 EUR