Lot 34
TALAŠKINO MÍSA

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   980 EUR
Dosažená cena
160 000 CZK
   |   6 275 EUR
Vyřezávané a polychromované březové dřevo. Značeno vzadu: vtlačená značka, nečitelné číslo. Průměr: 45,5 cm Mísa s hladkým dnem po obvodu na krajích zdobena řezbou s rostlinným dekorem a vykládaná oblázky.Autorem návrhu mísy je Alexej Zinovjev. Ref.: Jesco Oser, Talashkino, Objects in wood from the workshops of princess M. Kl. Tenisheva, Rudentsovykh Publishing House, Moscow, 2016, str. 523. TALAŠKINO – soubor uměleckých předmětů ze dřeva a textilu vytvořených v uměleckých dílnách v Talaškinu. V devadesátých letech 19. století a na počátku 20. století tam působilo několik významných ruských umělců (např. Maljutin, Zinovjev, Beketov, Mišonov, Roerich), v dějinách umění se však Talaškino nejvíce spojuje se jménem jeho zakladatelky a provozovatelky kněžny Marie Klavdievny Teniševové (1858–1928). Kněžna Teniševová byla mimořádně činorodá a umělecky orientovaná žena. Získala hudební vzdělání v oboru operního zpěvu, profesně se v něm však uplatnila jen minimálně. Věškerou svou energii a zájem napřela do výtvarného umění a vzdělávání. Finanční prostředky, které jí zajistil sňatek s knížetem Vjačeslavem Nikolajevičem Teniševem (1843–1903) jí umožnily zakládat školy, sbírat staré ruské i evropské umění, vybudovat umělecké dílny, postavit muzeum i pravoslavný chrám. Patřila k zakladatelům a podporovatelům Djagilevova uměleckého hnutí a časopisu Mir iskusstva. Později se aktivně věnovala tvorbě emailů. Jejím nejvýznamnějším počinem byly umělecké dílny v Talaškinu. Talaškinské panství nedaleko Smolenska v nejzápadnější části Ruska zakoupili manželé Teniševovi v roce 1893 od kněžny Ekateriny Svjatopolk-Četvertinské, dávné přítelkyně a v pozdější době společnice Marie Klavdievny. Krátce nato zde vznikla zemědělská škola pro děti rolníků z vesnic příslušejících k talaškinskému hospodářství. Součástí vzdělávacího programu byly i rukodělné práce podle vzorů tradičního ruského lidového umění, jehož mnohé příklady se nacházely ve sbírce Teniševové. Z těchto školních tříd se vyvinuly samostatné uměleckořemeslné dílny. Produkovaly nábytek, řezbářské práce, keramiku, textil, především výšivku – měly i vlastní barvířskou dílnu. Od napodobování starých předloh se tvorba dílen pod vedením Sergeje Vasiljeviče Maljutina (1859–1937) posunula k volnějšímu designu, avšak původní inspirace lidovým uměním zůstala zachována. Odbyt produkce dílen zajišťoval vlastní talaškinský obchod Rodnik (zal. 1903) v Moskvě. V Evropě byly práce talaškinských dílen poprvé ukázány na světové výstavě v Paříži v roce 1900. Tenišev byl tehdy jmenován generálním komisařem ruské účasti, jeho žena obstarávala část výtvarného umění. Talaškino zde vzbudilo velký ohlas. Produkce dílen pak byla vystavována v dalších evropských městech, v roce 1909 také v Praze v Topičově galerii. Nabízené předměty nepochybně pocházejí z tohoto zdroje, většina z nich pak přímo z Topičovy rodiny. Autorem většiny řezbářských prací je Zinovjev, dva z předmětů navrhla sama Teniševová a návrh jedné z výšivek lze připsat Nikolaji Konstantinoviči Rerichovi (1874–1947). PhDr. Anna Janištinová

LIBER CHRONICARUM

Lot 1 Hartmann Schedel (1440 - 1514) LIBER CHRONICARUM

Vyvolávací cena
650 000 CZK | 25 490 EUR
Dosažená cena
650 000 CZK | 25 490 EUR
DE REVOLUTIONIBUS ORBIUM COELESTIUM

Lot 2 NICHOLAS COPERNICUS (1473 - 1543) DE REVOLUTIONIBUS ORBIUM COELESTIUM

Vyvolávací cena
1 900 000 CZK | 74 510 EUR
Dosažená cena
2 000 000 CZK | 78 431 EUR
ACADEMIA NOBILISSIMAE ARTIS PICTORIAE

Lot 3 JOACHIM VON SANDRART (1606 - 1688) ACADEMIA NOBILISSIMAE ARTIS PICTORIAE

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 569 EUR
Dosažená cena
41 000 CZK | 1 608 EUR
DES VOLLKOMMENEN TEUTSCHEN JÄGERS ANDERER HAUPT-THEIL

Vyvolávací cena
38 000 CZK | 1 490 EUR
Dosažená cena
10 000 CZK | 392 EUR
MADONA S JEŽÍŠKEM

Lot 5 GIOVANNI BADILE (1379 - 14481451) MADONA S JEŽÍŠKEM

Vyvolávací cena
500 000 CZK | 19 608 EUR
Dosažená cena
500 000 CZK | 19 608 EUR
SVATÁ ANNA SAMOTŘETÍ

Lot 6 SVATÁ ANNA SAMOTŘETÍ

Vyvolávací cena
350 000 CZK | 13 725 EUR
Dosažená cena
350 000 CZK | 13 725 EUR
ITALSKÝ RENESANČNÍ RÁM

Lot 7 ITALSKÝ RENESANČNÍ RÁM

Vyvolávací cena
55 000 CZK | 2 157 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK | 2 549 EUR
PÁROVÉ RELIÉFNÍ PORTRÉTY ŘÍMSKÝCH CÍSAŘŮ

Lot 8 Neznámý Italský Mistr PÁROVÉ RELIÉFNÍ PORTRÉTY ŘÍMSKÝCH CÍSAŘŮ

Vyvolávací cena
45 000 CZK | 1 765 EUR
Dosažená cena
45 000 CZK | 1 765 EUR
VENUŠE UCTÍVÁNA NYMFAMI A FAUNEM

Lot 9 Bartholomeus Spranger (1546 - 1611) VENUŠE UCTÍVÁNA NYMFAMI A FAUNEM

Vyvolávací cena
280 000 CZK | 10 980 EUR
Dosažená cena
23 225 CZK | 911 EUR
SVATÁ ANEŽKA ŘÍMSKÁ

Lot 10 ŘÍMSKÁ ŠKOLA SVATÁ ANEŽKA ŘÍMSKÁ

Vyvolávací cena
200 000 CZK | 7 843 EUR
Dosažená cena
3 466 CZK | 136 EUR
NAROZENÍ PANNY MARIE

Lot 11 KAREL ŠKRÉTA (1610 - 1674) NAROZENÍ PANNY MARIE

Vyvolávací cena
800 000 CZK | 31 373 EUR
Dosažená cena
950 000 CZK | 37 255 EUR
STOLNÍ BAROKNÍ HODINY

Lot 12 STOLNÍ BAROKNÍ HODINY

Vyvolávací cena
100 000 CZK | 3 922 EUR
Dosažená cena
100 000 CZK | 3 922 EUR