Lot 122
Jiří Kars TRH V TOSSA DEL MAR

1933
Olej, plátno
33 x 46 cm (v x š)
Vpravo dole "Kars 33"

Vyvolávací cena
280 000 CZK
   |   10 769 EUR
Dosažená cena
330 000 CZK
   |   12 692 EUR

Krajina v Tossa del Mar, španělské obci v Katalánsku, ležící v provincii Girona na pobřeží Costa Brava. Malíř uplatňuje motivy moderní malby Pařížské školy vycházející z odkazu díla Paula Cézanna a Paula Gaugina. Stal se členem známé École de Paris, která se zformovala okolo Pabla Picassa. Pražský malíř působící ve Francii Georges (Karpeles) Kars si v roce 1933 koupil v Tossa del Mar dům a žil tam tři roky. Odstěhovat se musel až vlivem občanské války a odstěhoval se zpátky do Paříže. Jiří Kars se stýkal s řadou známých osobností mezi něž patřil Henri Matisse, Georges Braque, André Deraine, Vasilij Kandinskij či Maurice Utrillo.