Lot 52
MAXMILIÁNSKÁ PŘILBA

30 x 23 x 33 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
300 000 CZK
   |   12 000 EUR
Žlábkovaná přilba k jezdecké zbroji, rok 1520, Německo. Límcová přilba s prodlouženým zátylkem je typickým příkladem německé uzavřené přilby z počátku 16. století. Zvon má kulovitý tvar s nízkým hřebenem, který zdobí plastický provazový dekor. Od zátylku přes celý zvon vede průběžná kanelura. Hledí je jednodílné zřasené (měchové) s čelním otevíráním, zajištěné pérovým čepem. Shodný systém spojení má i podbradí s týlovou částí zvonu. Zátylek prodlužují dvě krycí lamely. Přilba není signována. Posouzeno: Stanislav Hrbatý Muzeum Hradec Králové, přední český znalec plátových zbrojí. Vystaveno: výstava "Chladná krása plátové zbroje" - hrad Bítov 2009, výstava "Rožmberkové" - Praha Valdštejnská jízdárna 2011.