Lot 70
Josef Šíma (1891 - 1971) BOUSSOLE (KOMPAS)

98,5 x 67 cm (v x š)

Vyvolávací cena
1 600 000 CZK
   |   64 000 EUR
Dosažená cena
3 100 000 CZK
   |   124 000 EUR
Tajemné ženské torzo je jedním ze tří témat, která autor ve své tvorbě akcentuje od poloviny 20. let. Poprvé tento motiv Šíma používá počátkem roku 1927 v ilustracích k Jouvově povídce "Beau regard" a slavné sbírce "Ztracený ráj" nebo k Durychově sbírce "Panenky". Přibližně v polovině téhož roku se autor ženským torzem zabývá už jako hlavním tématem. V různých, avšak příbuzných variantách, samostatně nebo v kombinaci s dalšími typickými motivy, jej můžeme sledovat v celé Šímově tvorbě - Neskutečná těla 1927; Evropa 1927; Building 1928; Vzpomínka na Iliadu 1934 a další. Je nutné poznamenat, že v moderním malířství bylo zobrazovaní torza jako samostatného svébytného objektu, dosti nezvyklé. V Šímově tvorbě mají ženská torza silný erotický náboj a vyjadřují novodobý kult erotiky, stejně jako pravěké torzální sošky Venuší vyjadřovaly kult plodnosti. Torzo zobrazené na draženém díle není ještě zcela odhnotněné, nelevituje, jak je tomu v pozdějších letech. Varianta stejného námětu i názvu, datována 1927, byla publikována v časopise Musaion 1929-1930, str. 169. Nabízené dílo bylo v roce 1968 vystaveno v pařížském Musée National d'Art Moderne a v soupisu vystavených děl bylo uvedeno pod číslem 138 jako "Boussole" ze sbírky Jaroslavy Vondráčkové. Aukční síň obraz získala ze sbírky významného českého sběratele, žijícího v Německu. Akvarel, uhel, tempera na papíře, signováno a datováno vlevo dole Šíma 1928.