Lot 137
František Kaván (1866 - 1941) STROM U ŘEKY

Kolem 1920
Olej, karton
39,5 x 50 cm (v x š)
Signováno: Vlevo dole "Kaván"

Vyvolávací cena
5 000 CZK
   |   200 EUR

Dosažená cena
80 000 CZK
   |   3 200 EUR

Podzimní krajina s opodál stojícím stromem představuje harmonické dílo s typickým rukopisem Františka Kavána, autora četných zobrazení proměn české krajiny během střídání ročních období. Podzimní krajina patří do autorova klidnějšího období. Kaván pracuje ovlivněn studiem v krajinářském ateliéru Julia Mařáka, kam nastupuje roku 1889, žije velmi skromně a solitérně a v realistickém zobrazování krajiny nad svými spolužáky brzy vyniká. Pod vlivem skupiny kolem Moderní revue se v roce 1895 dočasně od realismu odklonil a přešel k symbolismu a dekadenci. Zezadu výstavní štítek z Hlinska 1941, č.94.