Lot 120
Oskar Kokoschka PRAHA, POHLED Z ATELIERU NA PETŘÍN

94 x 125 cm (v x š)

Vyvolávací cena
35 000 000 CZK
   |   1 320 755 EUR
Dosažená cena
42 000 000 CZK
   |   1 584 906 EUR

Rakušan s českými kořeny Oskar Kokoschka patří k nejvýznamnějším evropským malířům 20. století. Jeho obrazy se nacházejí v mnoha významných muzejních sbírkách po celém světě. Unikátní pražské panorama s prověřenou historií, je doposud nejvýznamnějším Kokoschkovým obrazem, který se kdy na českém aukčním trhu nabízel. Obraz zachycuje pohled z Kokoschkova ateliéru, který si od léta 1934 pronajímal v nejvyšším patře v severním křídle domu Bellevue na Smetanově nábřeží 18. Sám autor podrobně popsal obraz v rozhovoru, který poskytl záhy po jeho dokončení, v dubnu 1937 kunsthistoričce Edith Hoffmannové jako "Neobvyklý výřez. Je tedy více než evidentní, že sám autor považoval tento pohled na Prahu za výjimečný právě svým širokým záběrem, ale také barevnou expresivitou, kterou rovněž zmiňuje. Můžeme vysledovat i proměnlivost rukopisu od hladké malby a klidnější stopy štětce na straně pravé, až k expresivnější poloze, které odpovídá i ostrá a sytá barevnost na levé straně. Kokoschka za svůj čtyřletý pobyt v Praze zachytil její krásy na šestnácti obrazech z různých pohledů, které mu pomáhal vyhledávat významný pražský obchodník s uměním, Hugo Feigl. Ten mu ve své galerii uspořádal výstavu již v roce 1933. Jeho razítko, které se nachází na blintrámu nabízené Prahy, která je druhým nejrozměrnějším z uvedených šestnácti pláten, dokazuje, že i tento obraz prošel Feiglovou prodejní galerií. V nedávné době byl obraz představen na výstavách Oskar Kokoschka a pražská kulturní scéna v Regensburgu a v Praze. Publikováno v: Oskar Kokoschka a pražská kulturní scéna, Praha NG, 2015, str. 36, 37 a 46, kat. č. 10. Konzultováno a posouzeno PhDr. Annou Janištinovou. Provenience: Od roku 1937 - soukromá sbírka Praha, od 90tých let 20. stol. - významná sbírka Praha. Olej na plátně, signováno vlevo dole OK.

I QUATTRO LIBRI DELL'ARCHITETTURA DI ANDREA PALLADIO

Lot 1 I QUATTRO LIBRI DELL'ARCHITETTURA DI ANDREA PALLADIO

Vyvolávací cena
25 000 CZK | 943 EUR
Dosažená cena
75 000 CZK | 2 830 EUR
CIVITATES ORBIS TERRARUM

Lot 2 CIVITATES ORBIS TERRARUM

Vyvolávací cena
600 000 CZK | 22 642 EUR
Dosažená cena
1 300 000 CZK | 49 057 EUR
TOUTES LES OEUVRES DE ME ANDRÉ LAURENS

Lot 3 TOUTES LES OEUVRES DE ME ANDRÉ LAURENS

Vyvolávací cena
25 000 CZK | 943 EUR
Dosažená cena
26 000 CZK | 981 EUR

Vyvolávací cena
25 000 CZK | 943 EUR
Dosažená cena
25 000 CZK | 943 EUR
GOTICKÁ MADONA

Lot 5 Neznámý středoevropský Mistr GOTICKÁ MADONA

Vyvolávací cena
380 000 CZK | 14 340 EUR
Dosažená cena
410 000 CZK | 15 472 EUR
GOTICKÁ PLASTIKA BISKUPA

Lot 6 Neznámý rakouský Mistr GOTICKÁ PLASTIKA BISKUPA

Vyvolávací cena
100 000 CZK | 3 774 EUR
Dosažená cena
100 000 CZK | 3 774 EUR
SNÍMÁNÍ Z KŘÍŽE

Lot 7 Neznámý Holandský Mistr SNÍMÁNÍ Z KŘÍŽE

Vyvolávací cena
150 000 CZK | 5 660 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK | 6 792 EUR
KRISTUS

Lot 8 Neznámý Italský Mistr KRISTUS

Vyvolávací cena
480 000 CZK | 18 113 EUR
JOSEF A ŽENA PUTIFAROVA

Lot 9 Johannes Spilberg JOSEF A ŽENA PUTIFAROVA

Vyvolávací cena
1 100 000 CZK | 41 509 EUR
JEZDECKÁ PODOBIZNA

Lot 10 René Antoine Houasse JEZDECKÁ PODOBIZNA

Vyvolávací cena
80 000 CZK | 3 019 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK | 5 283 EUR
PÁROVÉ PLASTIKY KONÍ

Lot 11 Neznámý Italský Mistr PÁROVÉ PLASTIKY KONÍ

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 509 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK | 2 453 EUR
SPÍCÍ ARIADNA

Lot 12 Neznámý Italský Mistr SPÍCÍ ARIADNA

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 132 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK | 2 642 EUR