Lot 16
Carl Robert Croll (1800 - 1863) KARLŮV MOST S MOSTECKOU VĚŽÍ

Kolem poloviny 19. století
Olej, plátno
55 x 39,5 cm (v x š)
Vzadu štítek s nápisem Semper Recte a zbytky dalších nečitelných štítků s pečetí

Vyvolávací cena
95 000 CZK
   |   3 725 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK
   |   5 490 EUR

Výjimečné dílo od malíře vedut a krajináře období romantismu, známého především svým působením na dvoře roudnické větve Lobkowiczké šlechty, zachycuje momentku s postavami při jejich každodenní práci a životě. Ten se odehrává na místě snad většině Čechů v srdci blízkém, při úpatí Karlova mostu s Malostranskými mosteckými věžemi, tvořícími zde krásnou architektonickou kulisu. Carl Robert Croll po studiích drážďanské akademie přesídlil do lázeňského města Teplice, kde se nejprve živil malováním pro lázeňské hosty (několik obrazů si u něj objednal pruský král Fridrich Vilém III.) a dělal kolorované kresby pro knížete Karla Josefa Clary-Aldringena. Roku 1840 začal pracovat pro Ferdinanda Josefa z Lobkowicz na jeho zámku Jezeří. Zde se stal i učitelem kreslení a vychovatelem jeho dětí. Pro knížete Lobkowicze maloval jeho sídla a statky (Nelahozeves, Roudnice nad Labem, Střekov, Kamýk, Vysoký Chlumec, Helfenburk u Úštěka, Bílina, Encovany) a jeho obrazy jsou dnes důležitým svědectvím jak místa, která maloval, vypadala v 19. století.