Lot 05
BAROKNÍ TABERNÁKL

1. polovina 18. století
Ořech, kořenice, černěná hruška, topolová kořenice, javor
181 x 130 x 74 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   1 000 EUR

Dosažená cena
100 000 CZK
   |   4 000 EUR

Působivý barokní tabernákl je typickou ukázkou spojení kvalitního řemeslného zpracování s takřka architektonickým důrazem na barokní tvarosloví. Šuplíky s plastickým dojmem díky jejich vsazení na dřevěný podklad z černěné hrušky. V dolní části se třemi šuplíky s precizně cizelovanými bronzovými madly a kováním umístěné do polí z ořechové kořenice ohraničené mořenou hruškou. Tabernáklová nástavba tvořena bohatou intarzií zhotovenou z několika druhů dřevin: ořech, ořechová a topolová kořenice, javor a černěná hruška. U horních šuplíků patrný obdobný styl vůči spodní části s do hrotu lomenou vystupující částí vůči zaoblenému konkávnímu profilu. Celkem devět menších šuplíků s madlem v podobě žaludu. Uvnitř zeleno zlatá tapeta. Velmi dobrý zachovalý stav s drobnými poškozeními.