Lot 48
Ivan Konstantinovič Ajvazovskij BOUŘE NA MOŘI

140 x 215 cm (v x š)

Vyvolávací cena
11 000 000 CZK
   |   440 000 EUR
Dosažená cena
15 000 000 CZK
   |   600 000 EUR

Ajvazovského Bouře na moři je příkladem umělcovy vrcholné tvorby a pochází z pražské soukromé sbírky. Od autorova narození uplynulo letos 200 let, patří k nejvýznamnějším malířům marin všech dob. Už za svého života získal v tomto oboru značnou proslulost i umělecký vliv po celé Evropě. Obdivoval jej i William Turner. Ajvazovskij je dnes všeobecně pokládán za ruského malíře, rodem byl ovšem Armén. Rodové jméno se postupem času měnilo z původního Ajvaz na Ajvazian, Hajvazovski (Gajvazovski) až k ustálenému Ajvazovskij. Narodil se na Krymu ve Feodosii a tam také prožil většinu svého života. Pocházel z rodiny nepříliš úspěšného obchodníka, avšak pro svůj talent a díky podpoře ze strany aristokracie a významných představitelů města získal dobré vzdělání na Simperofoském gymnáziu a po té na Akademii umění v Petrohradě. Už od doby studia přitahoval pozornost schopností vytvářet přesvědčivou iluzi vodního živlu, vzdušnosti a světla. Přineslo mu to nejen slávu a úspěch, ale také bohatství, významné společenské postavení a vysoké pocty, byl jmenován oficiálním malířem ruského vojenského námořnictva, malířem geografické společnosti a profesorem petrohradské Akademie umění. Hodně cestoval po světě a vystavoval. Zasloužil se o rozvoj svého města Feodosie, kam přivedl železnici i vodovod a kde založil umělecké muzeum, fungující dodnes. Ajvazovskij byl plodný malíř. Uvádí se, že za svůj život namaloval více než 6000 obrazů. Pracoval rychle, alla prima a většinou zpaměti. Spíše než chronologicky lze jeho tvorbu rozčlenit typologicky podle témat, přičemž dramatické scény bouřlivého moře patří k nejpůsobivějším. Nabízený obraz představuje mistrovský výkon v tomto směru. Autor zde redukoval použité motivy pouze na dynamiku mořských vln a oblohu ztemnělou bouřkovými mraky. Pointu, nenápadně skrytou ve středním plánu, pak tvoří parník těžce zápasící s vodním živlem. Malba je provedena bravurně, prokazuje suverenitu a sebejistotu zralého malíře. Ze stejného roku jako tento obraz pochází jedno z nejslavnějších Ajvazovského děl, Vlna (ol., pl. 304 x 505 cm, signováno rovněž latinkou, dnes ve sbírce Ruského muzea v St. Petěrburgu). Nelze vyloučit, že oba byly určeny pro výstavu v Paříži, kterou Ajvazovskij právě připravoval. Restaurováno. Odborný posudek PhDr. Anna Janištinová. Odborný posudek ze 30. let 20. stol. od V. V. Štecha. Zmíněno: Fiala,Vl., Russkaja živopis’ v sobranijach Čechoslovakii. Leningrad: Izdatel’stvo Chudožnik RSFSR, 1974, s. 62, č. kat. 13. s dobovou fotografií.

STŘEDOVĚKÝ LATINSKÝ RUKOPIS NA PERGAMENU

Lot 1 STŘEDOVĚKÝ LATINSKÝ RUKOPIS NA PERGAMENU

Vyvolávací cena
15 000 CZK | 600 EUR
Dosažená cena
15 000 CZK | 600 EUR
LIBER CHRONICARUM

Lot 2 Hartmann Schedel LIBER CHRONICARUM

Vyvolávací cena
1 300 000 CZK | 52 000 EUR
BIBLIA CUM CONCORDANTIIS VETERIS ET NOVI TESTAMENTI ET SACRORUM CANONUM:

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 600 EUR
 THE HISTORY OF ST. PAULS CATHEDRAL IN LONDON

Lot 4 William Dugdale THE HISTORY OF ST. PAULS CATHEDRAL IN LONDON

Vyvolávací cena
60 000 CZK | 2 400 EUR
KRIEGS-KUNST ZU PFERD: DAS IST: GRÜNDLICHE UNTERWEISUNG

Lot 5 Johann Jacob von Wallhausen KRIEGS-KUNST ZU PFERD: DAS IST: GRÜNDLICHE UNTERWEISUNG

Vyvolávací cena
45 000 CZK | 1 800 EUR
ANATOME QUARTUM RENOVATA

Lot 6 Thomas Bartholin ANATOME QUARTUM RENOVATA

Vyvolávací cena
28 000 CZK | 1 120 EUR
Dosažená cena
28 000 CZK | 1 120 EUR
HISTORIAE PLANTARUM UNIVERSALIS

Lot 7 HISTORIAE PLANTARUM UNIVERSALIS

Vyvolávací cena
20 000 CZK | 800 EUR
 HISTORIA DE DUCIBUS, AC REGIBUS BOHEMIAE

Lot 8 Bohuslav Balbín HISTORIA DE DUCIBUS, AC REGIBUS BOHEMIAE

Vyvolávací cena
38 000 CZK | 1 520 EUR
POZDNĚ GOTICKÁ MADONA

Lot 9 Rakouský Mistr POZDNĚ GOTICKÁ MADONA

Vyvolávací cena
650 000 CZK | 26 000 EUR
Dosažená cena
950 000 CZK | 38 000 EUR
ŠESTIRAMENNÝ LUSTR

Lot 10 ŠESTIRAMENNÝ LUSTR

Vyvolávací cena
1 500 000 CZK | 60 000 EUR
Dosažená cena
1 500 000 CZK | 60 000 EUR
ŠTĚDROST SCIPIOVA

Lot 11 Karel van Mander ŠTĚDROST SCIPIOVA

Vyvolávací cena
400 000 CZK | 16 000 EUR
Dosažená cena
400 000 CZK | 16 000 EUR
MANÝRISTICKÁ SKŘÍŇKA

Lot 12 MANÝRISTICKÁ SKŘÍŇKA

Vyvolávací cena
65 000 CZK | 2 600 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK | 2 600 EUR
 TRUHLA

Lot 13 TRUHLA

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK | 5 200 EUR
ASTROLÁB

Lot 14 ASTROLÁB

Vyvolávací cena
90 000 CZK | 3 600 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK | 3 600 EUR
ALEGORIE VZDUCHU

Lot 15 Jan Jakub Hartmann ALEGORIE VZDUCHU

Vyvolávací cena
650 000 CZK | 26 000 EUR
Dosažená cena
1 400 000 CZK | 56 000 EUR
PÁROVÉ SVÍCNY

Lot 16 PÁROVÉ SVÍCNY

Vyvolávací cena
130 000 CZK | 5 200 EUR
Dosažená cena
130 000 CZK | 5 200 EUR
HABÁNSKÁ SLÁNKA

Lot 17 HABÁNSKÁ SLÁNKA

Vyvolávací cena
40 000 CZK | 1 600 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK | 4 400 EUR
HABÁNSKÝ DŽBÁN CECHU VINAŘŮ

Lot 18 HABÁNSKÝ DŽBÁN CECHU VINAŘŮ

Vyvolávací cena
75 000 CZK | 3 000 EUR
Dosažená cena
280 000 CZK | 11 200 EUR
 BAROKNÍ KOMODA

Lot 19 BAROKNÍ KOMODA

Vyvolávací cena
120 000 CZK | 4 800 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK | 4 800 EUR
 PÁROVÉ HRACÍ STOLKY

Lot 20 Martin Carlin PÁROVÉ HRACÍ STOLKY

Vyvolávací cena
140 000 CZK | 5 600 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK | 8 000 EUR
BAROKNÍ SEKRETÁŘ

Lot 21 BAROKNÍ SEKRETÁŘ

Vyvolávací cena
450 000 CZK | 18 000 EUR
KLASICISTNÍ KOMODA

Lot 22 KLASICISTNÍ KOMODA

Vyvolávací cena
150 000 CZK | 6 000 EUR
Dosažená cena
210 000 CZK | 8 400 EUR
KLASICISTNÍ STOLEK

Lot 23 KLASICISTNÍ STOLEK

Vyvolávací cena
25 000 CZK | 1 000 EUR
Dosažená cena
55 000 CZK | 2 200 EUR
KONVIČKA VE TVARU PAPOUŠKA

Lot 24 KONVIČKA VE TVARU PAPOUŠKA

Vyvolávací cena
30 000 CZK | 1 200 EUR
Dosažená cena
30 000 CZK | 1 200 EUR