Lot 48
BUREAU PLAT VE STYLU LUDVÍKA XV.
Kolem 1860
ebenové dřevo, zlacený bronz, mosaz, kůže
78 x 184 x 93 cm (v x š x h)
značeno zespodu zásuvky: GROS / PARIS
| 6 250 EUR
| 22 917 EUR
Jean-Louis-Benjamin Gros byl do roku 1850 evidován jako "ébéniste" a "marqueteur" (truhlář) na adrese 27 rue des Blancs-Manteaux a poté do roku 1863 na adrese 43 rue des Tournelles. Spolupracoval s firmou Winckelsen jako její hlavní truhlář. Byl také samostatným "mistrem ébéniste a marqueteur" a působil na různých místech v Paříži. Spolu se svým synem Aristidem-Henrym vystavoval Gros na Světové výstavě v Paříži v roce 1855, kde získal ocenění, což mu přineslo mnoho významných zakázek. Gros byl známý svou virtuózní kvalitou jednotlivých kusů, což dokládá i nabízený psací stůl frankofonně označovaný jako "bureau plat". Termín vznikl v 17. století, přičemž pro tento typ nábytku je charakteristický tvar, zdobnost zlacenými bronzy i velká psací plocha potažená kůží. V případě nabízeného psacího stolu bylo zvoleno kontrastní tmavé ebenové dřevo v kombinaci s mosazí zpracovanou technikou boulle a s mimořádně kvalitně zpracovanými v ohni zlacenými bronzy se zvířecími (lví packy, hadi), figurálními (boční reliéfy, maskarony) a rostlinnými motivy. Dominantním prvkem stolu jsou bronzy s motivem Héraklova roucha nemejského lva, které jsou analogické u pracovního stolu Ludvíka XV. ve Versailles od Jean-Henri Riesnera a Jean-Francois Oebena či pracovního stolu od Guillaume Benemana nyní ve sbírkách Waddesdon Manor. Celkem má stůl tři zásuvky. Kompletně restaurováno včetně nové kůže. Lit.: Christopher Payne, Paris furniture - the luxury market of the 19th century, Saint-Rémy-en-l’Eau, 2018, s. 382-383.
Lot 40 DÍVKA S RŮŽÍ VE VLASECH
Vyvolávací cena1 200 000 CZK | 50 000 EUR
Lot 91 KUBISTICKÝ PRACOVNÍ STŮL
Vyvolávací cena650 000 CZK | 27 083 EUR
Dosažená cena
900 000 CZK | 37 500 EUR
Lot 136 PRSTEN S VELKÝM DIAMANTEM
Vyvolávací cena550 000 CZK | 22 917 EUR
Dosažená cena
900 000 CZK | 37 500 EUR
Lot 149 TOUR DE FRANCE
Vyvolávací cena1 100 000 CZK | 45 833 EUR
Dosažená cena
2 200 000 CZK | 91 667 EUR
Lot 175 TORZO ŽENY
Dosažená cena
700 000 CZK | 29 167 EUR
Lot 195 ROSTLINY (TLENÍ)
Vyvolávací cena600 000 CZK | 25 000 EUR
Dosažená cena
1 500 000 CZK | 62 500 EUR
Lot 198 TVARY
Vyvolávací cena750 000 CZK | 31 250 EUR
Dosažená cena
2 000 000 CZK | 83 333 EUR
Lot 202 RELIÉF