Lot 112
Otakar Schindler ADAM A EVA V RÁJI

40. až 50. léta 20. století
Kombinovaná technika, kresba, olej, kov, dřevo, houslové kolíky, struny
31 x 47 x 9 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
45 000 CZK
   |   1 765 EUR
Dosažená cena
45 000 CZK
   |   1 765 EUR

Objekt Adam a Eva v ráji je utvořen z původního základu šuplíku z autorova ateliéru. Je dokladem výjimečné imaginace, všestranně zaměřeného umělce Otakara Schindlera, známého především svým angažmá v divadelním světě. Po skončení 2. sv. války založil v Ostravě amatérské divadlo Kytice, z něhož se v roce 1955 stala profesionální scéna Divadlo Petra Bezruče. V roce 1959 sem přišla skupina absolventů pražské DAMU v čele s režisérem Janem Kačerem. Schindler se časem vypracoval a byl najímán jako uznávaný scénograf divadly nejen v Ostravě, ale také v Brně, Chebu, Liberci, Plzni či Praze. V roce 1975 se natrvalo přestěhoval do Prahy, kde v Realistickém divadle vytvořil úspěšný tým s režisérem Lubošem Pistoriem. Kromě scénografie se zabýval také malbou. Ve svých scénách a kostýmech vytvářel překvapivé surrealistické koláže, v nichž využíval fragmenty již nepotřebných předmětů, které nacházel na smetišti nebo v rekvizitárnách divadel. Mezi jeho nejznámější scénografie patřila Nezvalova Schovávaná na schodech (Divadlo P. Bezruče Ostrava, 1964, Kačer), Čechovův Racek (Činoherní klub Praha, 1975, Kačer) a Giraudouxova Ondina (Realistické divadlo Praha, 1982, Pistorius). Do roku 1968 se podílel na 50 televizních inscenacích, vytvořil 15 výprav pro loutková divadla a vystavoval v mnoha zemích Evropy. Ve Staré Plesné dodnes stojí hájovna č. p. 87/91, v níž se Otakar Schindler narodil.