Lot 76
Konstantin Korovin PAŘÍŽSKÝ BULVÁR V NOCI

1927
Olej, plátno
54 x 65 cm (v x š)
Sign. vlevo dole: Konst Korovin Paris 1927

Vyvolávací cena
560 000 CZK
   |   21 961 EUR
Dosažená cena
1 900 000 CZK
   |   74 510 EUR

Obraz Pařížský bulvár v noci je reprezentativním dílem z vrcholného období malířské tvorby Konstantina Korovina – umělce, který je považován za nejdůležitější osobnost ruského impresionismu. Poprvé se s tímto novým moderním stylem setkal prostřednictvím svého profesora na Akademii v St. Petěrburgu, Vasilije Polenova. Roku 1885 cestoval do Španělska a Francie, kde ho uchvátili tamní impresionisté, takže si již plně osvojil prvky jejich stylu. Vystavoval s uměleckou skupinou Peredvižnici. V letech 1909–1913 byl profesorem na Moskevské škole malby, sochařství a architektury. Paříž navštívil mnohokrát a její noční život plný světel a zvláštních kontrastů jej inspiroval k tvorbě řady pláten právě s námětem nočních pařížských bulvárů. Jeho obrazy se vyznačují pestrou barevností, kterou ovládal s naprosto uvolněnou virtuozitou, kdy nechával barevné pasty vystupovat z plochy obrazu s ohromnou přesností. Také v nabízeném díle akcentují výraznější barevné kontrasty, dosahované uvolněným děleným rukopisem. Pastózní nervní údery štětce poskytují malířskému povrchu efekt napjaté vibrace s omezením popisné kresebnosti detailů, pouze s použitím malířských a koloristických prostředků. Korovin byl současně skvělým divadelním scénografem a hlavním výtvarníkem prestižního moskevského Velkého divadla. Ve svých divadelních pracích se rovněž snažil tlumočit emocionální náladu představení a vytvářel dekorace a kostýmy ve svém impresionistickém stylu. V roce 1900 byl kurátorem umělecké části ruské prezentace na Světové výstavě v Paříži. Ve Francii, kam před tím pravidelně zajížděl, se natrvalo usadil v roce 1923 a za svůj umělecký přínos se stal nositelem Řádu čestné legie.