Lot 182
IKONA ZÁŠTITY SVATÉ BOHORODIČKY

19. století
Olej, dřevo, zlacení
74 x 56,5 cm (v x š)

Vyvolávací cena
6 000 CZK
   |   240 EUR

Dosažená cena
23 000 CZK
   |   920 EUR

Ikona záštity sv. bohorodičky se vztahuje k tématu, kdy Theokotos sejme závoj a jeho prostřednictvím ochrání město. Ikona je pomyslně rozdělena na dvě části - nebeskou a pozemskou. Ochrana (Pokrov) Matky Boží je jedním z nejoblíbenějších svátků v pravoslavném kalendáři, který se připomíná 1. října. Svátek slaví zjevení Matky Boží v Konstantinopoli v 10. století v době, kdy lidé ve městě byli ohroženi barbarskou invazí. Dílo pochází z české sbírky 20. let 20. století.