předchozí<br />dílo předchozí
dílo
další
dílo
další<br />dílo
ZÁTIŠÍ SE ZMRZLINOU

Karel Černý ZÁTIŠÍ SE ZMRZLINOU

Vyvolávací cena
350 000 CZK
   |   14 000 EUR
Dosažená cena
370 000 CZK
   |   14 800 EUR
Lot 133 133
Rozměry
23,5 x 35 cm (v x š)
Popis
Olej, plátno | 1938 | Sign. vlevo nahoře “K. Černý Š 38” Zezadu štítek “Waldesova obrazárna”

Veselé zátiší se zákusky nese prvky expresionismu a plasticita se zde prosazuje pastózními tahy štětce. Naopak výrazná černá rámuje jednotlivé vyobrazené prvky a dodává obrazu dynamiku. Lidový námět snad odrážel autorův cit pro obyčejného člověka, snad cukrářskou živnost jeho otce a zátiší s laskominami jsou v Černého tvorbě častým námětem. Karel Černý si rád míchal barvy přímo z pigmentů sám. K námětům restaurací, barů a zátiší se stále a rád vracel. Karel Černý studoval na AVU v Praze v letech 1933–1936 u profesora Jakuba Obrovského a později se stal čelenem SVU Mánes. Začátky však neměl snadné – zprvu se vyučil mechanikem, ale snil o malování, a tak se vydal před budovu AVU, kde přesvědčil Jakuba Obrovského o svém nadání. Jeho neobyčejný talent si pochvaloval i Jindřich Chalupecký.