Lot 178
Jan Koblasa (1932 - 2017) CITOVÝ ŽIVOT I

1965
Olej, email, hobra
120 x 85 cm (v x š)
Nesignováno

Vyvolávací cena
160 000 CZK
   |   6 667 EUR
Dosažená cena
480 000 CZK
   |   20 000 EUR

Z posudku PhDr. Mahuleny Nešlehové: "Obraz, jenž je autentickým dílem významného sochaře, malíře, grafika a literáta Jana Koblasy (1932 – 2017), patří do expresivně pojatého figurálního cyklu Citový život. Pojímal figuru netradičně jako plošný, siluetní znak, který ve fyziognomii jednotlivých zobrazovaných hlav konkretizoval předivem energických i jemných linií a zásahy vrypů, jež obrážely napětí citového pohnutí. Se smyslem pro humor a ironii (sebeironii nevyjímaje) nejednou měnil takto pojatý figurální znak ve škleb, nebo jej násilně „vytrhával“ z jeho prostředí a proměňoval v pouhý cár. Výjimkou není ani znepokojivá, umělcovu invenci stvrzující malba Citový život I. S největší pravděpodobností jde o první obraz daného cyklu. Napětí a děje citového života v něm Koblasa svěřuje spontánním vrypům a křehkým liniím, které akcentují fyzignomické rysy tváře stojícího mužského aktu. Rovněž jemné zarůžovělé tóny obnažené znakové siluety těla i volba kontrastních barev obrazového prostoru upřesňují danou psychickou situaci – odkazují k její nestálosti a proměnlivosti, k blízkosti zvratu živostí prozářených nadějí vtělených do modří zadního plánu v tíži černé, bezvýchodné deprese tkvící v geometricky vymezeném poli za figurou."