Lot 105
Jan Štursa (1880 - 1925) HRÁČ NA NINĚRU

1917
bronz
58 cm (v)
Signováno a datováno na plintě: ŠTURSA

Vyvolávací cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR
poaukční prodej

Štursovo dílo reflektuje dobové nálady od melancholie přelomu století s ozvuky secese, přes vitalismus a okouzlení Gauguinovým primitivismem, traumatizující prožitky první světové války až po oslavu nabyté svobody a vznik samostatného Československa. Nabízená plastika předznamenávala estetiku civilismu. Jan Štursa v podstatě neopouštěl základní východiska své zralé tvorby: hledání duchovního pojetí smyslového tvaru v bezprostředním kontaktu s viděnou realitou, které v poválečném období dospělo do polohy harmonické modelace. Jan Štursa nejdříve studoval školu sochařsko-kamenickou v Hořicích a od roku 1899 docházel na pražskou akademii. Vzácně nabízena socha je ve sbírkách Národní galerie v Praze. Publikováno: Jiří Mašín, Honty Tibor. Jan Štursa (1880-1925). Geneze díla. Praha, 1981. s. 261.