Lot 198
Jiří Kolář (1914 - 2002) JABLKO

70. léta 20. století
papírová chiasmáž
33 x 30 cm (v x š)

Vyvolávací cena
140 000 CZK
   |   5 833 EUR
Dosažená cena
270 000 CZK
   |   11 250 EUR

Tvorba Jiřího Koláře se na umělecké scéně vyjadřuje mimořádným zjevem. Byl členem Skupiny 42, UB a Křižovatky. Představoval autoritu a osobnost, kolem které se shromažďovali nejrůznější umělci a intelektuálové. Koordinoval různé aktivity, např. samizdatovou edici Petlice a v roce 1977 podepsal Chartu 77. Od roku 1980 žil se svou manželkou Bělou v Paříži, kde společně s dalšími českými emigranty podporoval vydávání edice Revue K. Z básníka se transformoval ve výtvarníka, slovu dal trojrozměrnou podobu, všední předměty proměnil v básně. Motiv jablka je v Kolářově tvorbě hojně prostoupen, zřejmě jako artefakt, který symbolizuje počátek i konec, binární opozici. Nabízený objekt je zpracován technikou chiasmáže a je nenápadně rozdělen do dvou hemisfér, přičemž jedna je složena z ústřižků notového záznamu, druhá z cizojazyčného textu. Mezi Kolářova největší prostorová díla patří rovněž objekt jablka v průměru o délce dvou metrů s názvem Na začátku bylo slovo z roku 1969, které je ve sbírkách Neues Museum Nürnberg. Nabízené dílo pochází z nizozemské soukromé sbírky.