Lot 187
Antonín Kybal (1901 - 1971) OBJEMY

1968
Olej, lepenka
55,5 x 67,5 cm (v x š)
Nesignováno

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR

Dílo Antonína Kybala vyniká svou snahou zkoumat, experimentovat a pokořit technické možnosti materiálů. V případě malby se jedná zejména o jeho smysl pro barevnost a kontrast. Práce z roku 1968 ne náhodně umisťuje zářící ohniska mezi statické kolosy připomínající sochy, které přísně vymezují a omezují prostor životné síly. Možná až do chvíle, dokud ji nezadusí docela. Antonín Kybal byl naší nejvýraznější osobností designu bytového textilu a inovátor textilní tvorby ve 20. století. Hlavním Kybalovým přínosem byla schopnost prosadit vysoké estetické, řemeslné a materiálové nároky v průmyslové výrobě a prolnout je s aktuálními estetickými trendy. Obraz vznikl jako přímá reakce na srpnové události roku 1968 v Československu. Původní autorský kovový rám. Dílo pochází z autorovy pozůstalosti.