Lot 113
Alfons Mucha (1860 - 1939) PLAKÁT PRO SLOVANSKOU EPOPEJ

1928
Barevná litografie, papír
Ve výřezu 145 x 98 cm (v x š)
Nesignováno

Vyvolávací cena
110 000 CZK
   |   4 583 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK
   |   8 333 EUR

Slovanská epopej je soubor dvaceti monumentálních pláten (největší z nich měří 6 x 8 metrů), která zobrazují historii a kulturu slovanské civilizace. Mucha epopej vytvořil jako odkaz pro všechny slovanské národy a zasvětil práci na tomto díle celou druhou polovinu své umělecké kariéry. Mucha připravil tento plakát k propagaci první výstavy Slovanské epopeje, která se odehrála ve Veletržním paláci v Praze na podzim roku 1928 (tedy ve stejnou dobu, kdy probíhalo 10. výročí vzniku Československé republiky) a v Brně v roce 1930. V póze převzaté z plátna Slovanské epopeje Přísaha Omladiny pod slovanskou lípou mu stála modelem jeho dcera Jaroslava. Mytická figura na pozadí je pohanský bůh osudu Svantovít.