Lot 168
Ota Janeček (1919 - 1996) RYBNÍK

1952
Olej, plátno
90 x 130 cm (v x š)
Vpravo dole "Ota Janeček 1952"

Vyvolávací cena
300 000 CZK
   |   12 500 EUR
Dosažená cena
390 000 CZK
   |   16 250 EUR

Rybník Oty Janečka působí tiše, delikátně a věrohodně zobrazuje podoby přírody, ale ne prostým a popisným způsobem, nýbrž jazykem citovým a básnickým. Syrová skutečnost zde nemá místo, ale svět je Janečkovou optikou viděn a vyprávěn srdcem v malířské obdobě veršů, která plyne na klidné hladině rybníka a štětcovým přednesem v podobě trav v popředí dostává vizuální báseň i rytmiku. Podobně jako dokáže haiku evokovat vjemy senzorické, tak Janečkovo dílo dokáže přednést báseň beze slov. Díla Oty Janečka nalezneme v NG v Praze, Tate Gallery a dalších sbírkách po celém světě. Dílo Rybník pochází přímo z rodiny autora.