Lot 101
Otakar Nejedlý (1883 - 1957) TOVÁRNA/MELANCHOLICKÁ KRAJINA

1916 a 1918
Olej, plátno
95 x 115 cm (v x š)
Vpravo dole "Ot. Nejedlý"

Vyvolávací cena
320 000 CZK
   |   13 333 EUR
Dosažená cena
400 000 CZK
   |   16 667 EUR

Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.: "Předložené dílo „Továrna / Melancholická krajina“ je autorsky nezpochybnitelným, sběratelsky vskutku raritním oboustranným, dvě polohy válečné exprese geniálně představujícím dílem Otakara Nejedlého, velké osobnosti moderní české krajinomalby, jednoho z nejlepších výtvarných pedagogů, jaké jsme kdy měli. Zkoumaný, raritně oboustranný obraz „Továrna / Melancholická krajina“ představuje monumentální, špičkovou a v obou motivech velmi dobově výmluvnou Nejedlého práci z jeho umělecky nejsilnějšího a také nejvíce ceněného období, které začíná již v rané době slavíčkovské inspirace (pobyt Nejedlého s A. Slavíčkem v Kameničkách v letech 1904-1905). Zkoumané plátno „Továrna / Melancholická krajina“ lze bez váhání označit za Nejedlého práci galerijní kvality, jejíž citově naléhavý obsah nádherně souzní s expresivně uvolněnou výtvarnou formou."